Türkiye'de yaşayan Suriyeli sığınmacıların göçmen kaçakçılığı ve/veya insan ticaretine maruz kalmalarının hukuksal analizi
Legal analysis of the exposure of Syrian asylum seekers living in Turkey to migrant smuggling and / or human trafficking
  1. Tez No: 729150
  2. Yazar: AHMET DOĞUŞ CANTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMİ DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
2011 yılından beri dört milyondan fazla Suriyeli ülkelerindeki savaş koşulları nedeniyle ülkemize göç etmek zorunda kalmıştır. Suriyeli sığınmacıların belli bir bölümü ülkemize yerleşmiş, diğer bir bölümü ise Avrupa'ya geçmeye çalışmıştır. Türkiye'de yaşayan Suriyeli sığınmacılar günlük hayatta birçok sorunla karşılaşmaktadır. Bu sorunların başında ise göçmen kaçakçılığına ve insan ticaretine maruz kalmaları gelmektedir. Bu noktada özellikle kadınların ve çocukların insan ticaretine konu oldukları görülmektedir. Başka bir anlatımla, Türkiye'de yaşayan Suriyeli sığınmacılar göçmen kaçakçılığı ve insan ticareti bakımından istismara açık bir durumdadır. Türkiye'de yaşayan Suriyeli sığınmacılar bakımından göçmen kaçakçılığı ve insan ticareti suçları halen ciddiyetini koruyan suçlardır. Bu suçlarla mücadele adına 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda göçmen kaçakçılığı ve insan ticareti suçları düzenleme altına alınmıştır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de yaşayan Suriyeli sığınmacıların göçmen kaçakçılığı ve insan ticareti suçlarına maruz kalmalarının hukuksal analizini yapmaktır. Türkiye'de yaşayan Suriyeli sığınmacıların maruz kaldığı göçmen kaçakçılığı ve insan ticareti suçlarının 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda düzenleniş biçiminin incelenmesi, bu çalışmanın temel problemini teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
Since 2011, more than four million Syrians have been forced to emigrate to our country due to the conditions of war in their country. A certain part of the Syrian asylum seekers has settled in our country, and another part has tried to cross into Europe. Syrian asylum seekers living in Turkey face many problems in daily life. At the beginning of these problems are the exposure of Syrian asylum seekers to migrant smuggling and human trafficking. At this point, it is seen that women and children in particular are the subject of human trafficking. In other words, Syrian asylum seekers living in Turkey are open to abuse in terms of migrant smuggling and human trafficking. For Syrian asylum seekers living in Turkey, migrant smuggling and human trafficking are crimes that still remain serious. In the name of combating these crimes, the Turkish Criminal Code No. 5237 regulates migrant smuggling and human trafficking crimes. The aim of this study is to make a legal analysis of the exposure of Syrian asylum seekers living in Turkey to migrant smuggling and human trafficking crimes. The main problem of this study is to examine the regulation of the migrant smuggling and human trafficking crimes in the Turkish Penal Code No. 5237 that Syrian refugees living in Turkey are exposed to.