Pediyosinin Listeria monocytogenes suşları üzerinde antimikrobiyel aktivitesinin araştırılması
Investigation of the antimicrobial activity of pediocin on Listeria monocytogenes strains
- Tez No: 729168
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ŞANLIBABA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Mikrobiyoloji, Food Engineering, Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Tez çalışması kapsamında farklı hücre yoğunluğundaki (105 KOB/mL, 106 KOB /mL ve 107 KOB /mL) L. monocytogenes ATCC7644 ve L. monocytogenes 287-1P suşlarını indirgeyebilmek amacıyla, 4°C ve 35°C inkübasyon sıcaklıklarında 7 µg/mL ve 12 µg/mL konsantrasyonlarındaki pediyosin denenmiştir. İnkübasyon süreleri boyunca belirli aralıklarla kültür ortamlarında canlı kültürel sayımlar ve 625 nm'de OD ölçümü yapılmıştır. L. monocytogenes ATCC7644 suşunda en yüksek indirgenme oranı 35°C'de 12 µg/mL pediyosin uygulaması sonucunda elde edilmiştir (1,2 log KOB/mL). L. monocytogenes 287-1P suşunda ise en yüksek indirgenme oranı 4°C'de 12 µg/mL pediyosin uygulaması sonucunda elde edilmiştir (1,91 log KOB/mL). 12 µg/mL pediyosin uygulaması sonucunda elde olunan antimikrobiyel etki süresi ise, 7 µg/mL pediyosin uygulamasına kıyasla daha uzun süreli olmuştur.
Özet (Çeviri)
Pediocin at 7 µg/mL and 12 µg/mL concentrations was tested in order to reduce L. monocytogenes ATCC7644 and L. monocytogenes 287-1P strains with different cell densities (105 CFU/mL, 106 CFU /mL and 107 CFU /mL) at 4°C and 35°C incubation temperatures within the scope of the thesis study. During the incubation period, live cultural counts in culture media and OD measurement at 625 nm were made at certain intervals. The highest reduction rate in L. monocytogenes ATCC7644 strain was obtained after the application of 12 µg/mL pediocin at 35°C (1,2 log CFU/mL). In L. monocytogenes 287-1P strain, on the other hand, the highest reduction rate was obtained as a result of the application of 12 µg/mL pediocin at 4°C (1,91 log CFU/mL). The antimicrobial effect duration obtained as a result of the application of 12 µg/mL pediocin was longer compared to the application of 7 µg/mL pediocin.