Propiyonik asit ve pediosinin kofermentasyon sisteminde laktik asit bakterileri tarafından üretilmesi
Developing a co-culture system for propionic acid and pediocin production by lactic acid bacteria
  1. Tez No: 940784
  2. Yazar: AYŞE MERVE ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ŞİMŞEK, DR. ÖĞR. ÜYESİ FURKAN DEMİRGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez çalışmasının amacı pediosin ve propiyonik asidin eş zamanlı üretiminin gerçekleştiği kofermantasyon sisteminin tasarlanmasıdır. Bunu gerçekleştirmek için pediosin üreticisi pediokoklar (Pediococcus acidilactici PFC1, Pediococcus acidilactici PFC2, Pediococcus acidilactici PFC4 ve Pediococcus acidilactici PFC69) ve propiyonik asidin üretilmesi için öncül molekül olan 1,2-propandiol üreticisi Levilactobacillus brevis PFC80, Limosilactobacillus reuteri PFC338 ve Lentilactobacillus buchneri PFC29 suşları birlikte kullanılmıştır. Çalışmada öncelikle suşlar arasındaki interaksiyonlar tespit edilmiştir. P. acidilactici suşlarının L. brevis PFC80, L. reuteri PFC338 ve L. buchneri PFC29 suşları üzerinde antimikrobiyal etkisi olmadığı tespit edilmiştir. Aynı zamanda pediosin üreticilerinin L. monocytogenes PSC16'ya karşı etkili oldukları görülmüştür. Kofermentasyon için uygun bakteri kombinasyonunun belirlenmesi amacıyla L. brevis PFC80, L. reuteri PFC338 ve L. buchneri PFC29 suşlarının propiyonik asit üretme kapasitesi, P. acidilactici suşlarının ise pediosin üretme kapasitesi incelenmiş ve kokültürler oluşturularak mikrobiyal gelişimleri izlenmiştir. En yüksek pediosin ve propiyonik asit üretiminin P. acidilactici PFC2 ve L. buchneri PFC29 suşlarından oluşan kofermentasyonla gerçekleştiği belirlenmiştir. Daha sonraki aşamada ise seçilen suşların gelişimlerini ve propiyonik asit ve pediosin üretimlerini destekleyecek en uygun kompleks besiyeri ortamı tasarımı gerçekleştirilmiştir. Bu aşamada mikrobiyal gelişim, antimikrobiyal aktivite ve pH değişimleri belirli zaman aralıklarında takip edilmiştir. Kompleks gelişme ortamı koşullarında gerçekleştirilen kofermentasyon ortamının pediosin aktivitesinin L. monocytogenes PSC16'ya karşı 24. saatte 1500 IU/mL ve propiyonik asit üretiminin 301,67 mg/L olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca elde edilen fermentasyon ortamının Penicillium spp.'ye karşı antifungal aktivite gösterdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to design a co-fermentation system in which the simultaneous production of pediocin and propionic acid takes place. To achieve this, pediocin-producing Pediococcus strains (Pediococcus acidilactici PFC1, Pediococcus acidilactici PFC2, Pediococcus acidilactici PFC4, and Pediococcus acidilactici PFC69) were used together with Levilactobacillus brevis PFC80, Limosilactobacillus reuteri PFC338, and Lentilactobacillus buchneri PFC29 strains, which produce 1,2-propanediol, a precursor molecule for propionic acid production. In this study, interactions between the strains were first determined. It was found that P. acidilactici strains had no antimicrobial effect on L. brevis PFC80, L. reuteri PFC338, or L. buchneri PFC29 strains. Additionally, pediocin-producing strains were observed to be effective against L. monocytogenes PSC16. In order to determine the appropriate bacterial combination for co-fermentation, the propionic acid production capacity of L. brevis PFC80, L. reuteri PFC338, and L. buchneri PFC29 strains, as well as the pediocin production capacity of P. acidilactici strains, were examined. Co-cultures were established, and microbial growth was monitored. The highest pediocin and propionic acid production was achieved through co-fermentation with L. buchneri PFC29 and P. acidilactici PFC2 strains. In the next phase, the most suitable natural medium formulation to support the growth of the selected strains and optimize the production of propionic acid and pediocin was designed. The most effective medium in terms of pediocin and propionic acid production was identified. Throughout this stage, microbial growth, antimicrobial activity, and pH changes were monitored at specific time intervals. Under natural growth conditions, the co-fermentation system produced a fermentation medium with a pediocin activity of 1500 IU/mL against L. monocytogenes PSC16 at 24 hours and a propionic acid concentration of 301.67 mg/L. Additionally, the obtained fermentation medium exhibited antifungal activity against Penicillium spp. In recent years, studies on the natural preservation of food have increased in response to growing consumer concerns about synthetic preservatives.