Yatırım indiriminin sektörel uygulaması ve muhasebeleştirilmesi
The sector application of investment allowances and recording
  1. Tez No: 72917
  2. Yazar: AYŞE NECEF HARPUTLUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ ERGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET Gelişmekte olan ülkelerin ekonomik yönden kalkınabilmeleri için ülkedeki yatırım hacmini artırmaları ve yatırımlardan en yüksek düzeyde sosyal faydayı sağlamaları gerekir. Bu nedenle; üretimi, verimliliği, ihracatı, üretilen malların kalitesini arttıran yatırımlar, teşvik edilmek suretiyle arttırılmalıdır. Vergi kanunlarımızda yatırımları teşvik edici ve önemli belirli sektörlere yönlendirici düzenlemeler yer almaktadır. Bu düzenlemelerden birisi de,“Yatırım İndirimi”müessesesidir. Yatırım indiriminde, yatırım maliyetlerinin azaltılması,dış kaynak ihtiyacı nın kısılması, yeni yatırımların teşviki ve kârların yükseltilmesi amaçlanır. Üç bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümünde; yatırım ve teşvikle rin teorik kısmı ele alınmış, ikinci bölümde; yatırım indiriminin ayrıntılı inceleme si yapılmış, son bölümde ise; yatırım indiriminin sektörel uygulaması, Yeminli Mali Müşavir Tasdik Raporu ile sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Developing countries must increase investment volume and have a maximum social benefit For economic development; investments that increase production, productivity, exports and quality of products must be increased by means of incentives. There are some regulations that subsititutes and incentives some important sectors in Turkish tax a lows. One of this regulations is“Investment Allowances”. Investment Allowances aims to; lower the cost of investments, to reduce the need for outsources, subsititutes new investments and increase profits. This study has three parts. In the first part, there is a therotical analysis of investment and incentives. In the second part Investment Allowances is analized and explained. In the last part, the sectoral application of Investment Allowances is explained with Certified Financial Consultancy and Auditing Raports.