Küreselleşmenin Türk televizyon işletmelerine etkisi ve TRT örneği
The effect of globalization on Turkish television instutions and TRT exaple
  1. Tez No: 490896
  2. Yazar: BİROL UZUNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT MELEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İşletme, Radio and Television, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 289
Özet
Televizyon işletmeleri, küreselleşmenin yayılmasına büyük katkı yaparken; küreselleşmenin etkilerinden de en çok etkilenen sektörlerden biri olmuştur. Küreselleşmeyle birlikte ortaya çıkan hızlı değişim süreciyle birlikte; televizyon işletmelerinin yayınları, yönetim felsefeleri, organizasyon yapıları, üretim ve fonksiyonları büyük değişime uğramıştır. Enformasyonun sınır tanımamazlığı ilkesince; küresel televizyon işletmeleri, dünyanın pek bölgesinde yatırım yapmışlardır. Küresel televizyon işletmeleriyle tanışan ulusal televizyon kuruluşları önce“rekabet etmek”sonra“taklit etmek”ve sonunda da“ortaklık kurmak”yoluyla medyanın küreselleşmesinden etkilenmişlerdir. Küreselleşme, ulusal televizyon işletmelerinin, yayınlarını, işletme yapısını, çalışma sistemini, idare sistemini ve hedef kitlesini etkilemiştir. Küresel medyanın büyümesini ve yayınlarının engellemek mümkün görünmemektedir. Küresel televizyon işletmelerinin zararlarının etkisini en aza indirmenin yöntemi, Türk televizyon işletmelerinin de gereken stratejiyi oluşturup, küreselleşme çalışmalarına başlamaları, olarak belirlenmiştir. Türk televizyon kuruluşlarının yeterince küresel ortaklıklar kuramayıp; farklı ülkelerde yatırımlar yapamadığı bu yüzden de küreselleşmenin“edilgen”tarafında kaldığı, sektörel bir gerçeklik olarak kabul edilmiştir. TRT'nin küreselleşme sürecinde yaşadığı değişimleri analiz ederek; Türk televizyon işletmelerinin küreselleşmenin“aktif”tarafına da geçip; sınır ötesi yatırımlara başlaması gerektiğine dair, model önerisi geliştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
While television enterprises make a great contribution to the formation and dissemination of globalization, the effects of globalization and the most affected sector. Along with the rapid change process that emerged with globalization; television business publications, management philosophies, organizational structures, production and functions have undergone major changes. In the beginning of the information's inability to recognize border; global publishing companies have made many investments. National television organizations that have met with global television activities have been affected by the globalization of the media through“competition”, then“imitation”and finally“partnership”. Globalization has affected the national television business's operating system, administrative system, news and program publishing and target mass. It does not seem possible to prevent the growth and publication of global media. It is considered appropriate for Turkish television organizations to create the necessary strategies and start globalization studies. Turkish television organizations can not establish sufficiently global partnerships; can not make investments in different countries; so it was accepted as a sectoral reality in which the globalization remained on the“passive”side. By investigating the changes in the globalization process of TRT, it is also possible for the Turkish television business to go to the“active”side of globalization; the model proposal could be improved.