A Correlation study between standard penetration test and static cone penetration test results
- Tez No: 7292
- Danışmanlar: PROF. DR. M. YENER ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
ÖZET STANDARD PENETRASYON VE KONİ PENETRASYON DENEYLERİ ARASINDAKİ BİR KORELASYON ÇALIŞMASI ATAO?LU, Tansel Yüksek Lisans Tezi, İnş. Müh. Böl. Tez Yöneticisi : Prof. Dr. M. Yener Özkan Yük. Müh. Tankut Balkır Aralık, I989 176 Sayfa Arazi deneyleri, inşaat mühendisliği projelerinin emniyeti ve ekonomik dizaynı için gerekli bilgiyi sağlayacak olan zemin araştırmalarının önemli bir bölümünü teşkil eder. Standard Penetrasyon Deneyi (SPD) ve Koni Penetrasyon Deneyi (KPD) deneyleri zemin araştırmaları için geliştirilmiş arazi deneyleridir. SPD ve KPD deneylerinin zemin dizaynında kullanımı ampirik metodlarla yürütülür. Bundan dolayı mühendislik uygulamalarında bu deneyler arasında ampirik korelasyonların teşkili Önemlidir. Her iki deneyin de yorumlanmasında gelişmeler olmuştur. KPD deneyinin kullanımına daha yatkın olan mühendisler, sadece SPD deney sonuçlarının olduğu durumlarda SPD-N değerlerini, KPD-qc değerlerine çevirecektir veya tam tersi de mümkündür. Bu nedenle çeşitli zeminler için gerçekçi SPD-KPD korelasyonlarına ihtiyaç vardır. - v -Bu çalışmada, SPD ve KPD deneyleri, tarihsel gelişimleri ile birlikte anlatılmış ve Karayolları Genel Müdürlüğü“ KGM ”tarafından yürütülen KPD ve SPD deney sonuçları, bu iki deneyin parametreleri arasında ampirik korelasyonlar elde etmek için kullanılmıştır. Genelde, bu çalışmanın önceki çalışmalarla uyum içinde olduğu gözlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Arazi deneyleri, Standard Penetrasyon Deneyi, Koni Penetrasyon Deneyi Bilim kodu: 624.01.01 VI -
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A CORRELATION STUDY BETWEEN STANDARD PENETRATION TEST AND STATIC CONE PENETRATION TEST RESULTS ATAO?LU, Tansel M.S. in Civil Engineering Supervisor : Prof. Dr. M. Yener Özkan Yük. Müh. Tankut Balkxr December, 1989 176 Pages In-situ tests are important part of ground investigations to provide necessary information for a safe and economical design of civil engineering projects. The Standard Penetration Test 'SPT' and Static Cone Penetration 'CPT' are well established in-situ tests for soil investigations. The SPT and CPT test results are frequently used in foundation design by employing empirical relations. Thus to assess the empirical correlations between these tests are important in engineering applications. Significant improvements have been made recently in the interpretation of SPT and CPT test results. In those cases where only SPT results are available engineers who are more familiar with CPT interpretations may translate the SPT-N values into CPT qc-values, and the reverse is also possible. So there is a need for a reliable SPT-CPT correlations, for various types of soils. - IllIn this study, general description of SPT and CPT with their historical background are presented. The test results of CPT and SPT, carried out by General Directorate of Highways“ KGM ”at a number of sites are used to obtain empirical correlations between the parameters of these two tests and the results have been compared with the previous studies. It has been observed that present study is in general agreement with the previous studies made by various researchers. Key Words : in-situ tests, standard penetration test, static cone penetration test. Science code: 624.01.01