Geçici tescil şerhi
Provisional entry
- Tez No: 729224
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SERKAN ERGÜNE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
4721 sayılı Türk Medeni Kanunu'nda birbirinden farklı üç konuda tapu kütüğüne şerh verilmesi olanağı tanınmıştır. Bunlar kişisel hakların tapuya şerhi, tasarruf yetkisinin kısıtlanmasında tapuya şerh ve geçici tescil şerhidir. Bu çalışmada ise, Türk Medeni Kanunu'nun 1011. maddesinde düzenlenen geçici tescil şerhi incelenmektedir. Konuya ilişkin Türk ve İsviçre hukukundaki görüşler doğrultusunda, geçici tescil şerhi kavramı ve bu kavramın uygulaması değerlendirilecektir. Türk Medeni Kanunu'nda geçici tescil şerhi uygulaması iki durum için öngörülmüştür. Bunlar, sicil dışı ayni hak iddiasının güvence altına alınması ve tasarruf yetkisini belirleyen belgelerdeki noksanlıkların sonradan tamamlanması durumlarıdır. Ancak bunun dışında geçici tescil şerhine benzetilen veya uygulamada geçici tescil şerhi olarak kabul edilen durumlara da çalışmada değinilecektir.
Özet (Çeviri)
Turkish Civil Code numbered 4721, provides the opportunity to give annotations in land registry in three situations. These are annotations of personal rights, annotations of limitations of disposition powers in land registry and annotations of provisional entries. In this study, provisional entries in Article 1011 of Turkish Civil Code are examined. According to the opinions in Turkish and Swiss law on the matter, provisional entry and the practice of this concept will be evaluated. Provisional entry is applicable in two situations according to Turkish Civil Code. These are the cases of securing a claim of an unregistered right in rem and the cases where the law permits the applicant to complete documents showing disposition powers. However besides these cases, other cases that look like provisional entry and other cases that are accepted as provisional entry in practice will be addressed.