Yargıtay kararlarına yansıyan yaralama suçu davalarında yüzde sabit iz kavramının incelenmesi
Investigation of the concept of facial scar in crime cases reflected in the supreme court decisions
  1. Tez No: 948392
  2. Yazar: BAKİ YİĞİT ÇAKMAKKAYA
  3. Danışmanlar: DR. YUSUF TUNÇ DEMİRCAN, DR. FİLİZ EKİM ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Hukuk, Forensic Medicine, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Toplumsal yaşama geçen insanoğlu hukuk kuralları ile haklarını koruma altına almış, güven içerisinde yaşama iradesini ortaya koymuştur. Kişiler ilkel çağlarda vücut bütünlüklerine yönelik haksız saldırılar karşısında öç alma yöntemini kullanırken bugün hukuk kuralları kamusal düzenin tesisi, mağdur haklarının korunması, suç işleyen kişilerin topluma kazandırılması amacını taşımaktadırlar. Kişilerin vücut dokunulmazlığının korunması, temel metin olan anayasa ile güvence altına alınırken, maddi, manevi varlığa yönelik suç teşkil eden eylemler ve uygulanacak cezai müeyyideler ceza yasaları ile saptanmıştır. Hukukumuzda da vücut bütünlüğünün ihlaline sebep olan, kasten veya taksirle işlenen eylemler sonucunda yüzde sabit iz kalması, mağdurun maruz kaldığı ihlalin sonucunu hayatı boyunca ve karşılaştığı herkes tarafından görülecek şekilde yüzünde taşıyacak olması sebebi ile ceza yasasında yaralamanın nitelikli halleri arasında düzenlenerek yaptırımı diğer yaralanmalara oranla ağırlaştırılmıştır. Yaralanmanın yüzde sabit eser niteliğinde olup olmadığının belirlenmesi adli süreç içerisinde doktor raporları ile saptanmaktadır. Bu bağlamda kasten veya taksirle yaralama suçlarında yaralanmanın, yüzde sabit eser oluşturabileceğinin tespiti adli sürecin başlangıcında ilk muayeneyi yapan adli hekimin geçici rapora düşeceği şerhin, kesin rapor alınması esnasında ise rapor tanzim eden bilirkişilerin raporlarının isabetli olmasına bağlıdır. Ceza yargılamasının temeli re'sen araştırma ilkesine dayanmaktadır. Anılan ilke uyarınca yaralama suçlarında yaralanmanın niteliği de kendiliğinden araştırılması gereken temel hususlardandır. Yargılama sürecini yürüten savcı, hâkim ve avukatların yüzde sabit iz konusunda rapor alınmaması, eksik rapor alınması veya raporlar arasında çelişki bulunması halinde çelişkinin giderilmesi noktalarında sorumlulukları bulunduğu gibi, hüküm kurulurken kanundaki artırım oranlarının doğru ve sırasıyla, uygulanmasının temini konusunda yükümlülükleri de bulunmaktadır. Sürecin doğru, eksiksiz ve zamanında işlemesi adil yargılanma hakkı, hukuk güvenliği ilkeleri ile olduğu gibi ceza muhakemesinin maddi gerçeğin araştırılması prensibi ile de doğrudan bağlantılıdır. Bu çalışmanın amacı; Yargıtay kararları incelenerek, yerel mahkemelerin karara bağladığı yüzde sabit iz kalması ile sonuçlanan yaralama suçlarına ait bozma kararlarının sebeplerinin içerik analizi ile tespitini yaparak uygulamada daha nitelikli kararlar verilmesi konusunda yapılabileceklere yönelik öneriler getirmektir.
Özet (Çeviri)
By the rules of law, human beings, as they became social, have protected their rights and declared their will to live safely. In primitive times, methods of vengeance were used when one person's bodily integrity was attacked. However, today's legal rules aim to establish public order, protect victims' rights, and rehabilitate those who commit such crimes. While the basic text of the constitution guarantees the protection of individuals' bodily integrity, criminal laws define the acts that constitute crimes against physical and mental existence and the sanctions to be applied. In our legal system, any act that breaches bodily integrity, whether intentional or negligent, leading to permanent scarring, is considered an aggravated form of bodily harm, given the lifelong implications on the victim's appearance and the visibility of the injury to others. The determination of whether an injury results in a permanent facial scar is made through forensic medical reports in the legal process. In this regard, whether an injury in cases of intentional or negligent bodily harm can lead to permanent facial scarring is determined by the preliminary examination report from the forensic physician, in combination with the expert reports prepared during the final report. Criminal cases are based on the principle of ex officio investigation. Following this principle, in bodily harm cases, the nature of the injury is one of the essential aspects that must be investigated by the authorities. The prosecutor, judge, and lawyer handling the case bear the responsibility to ensure that reports regarding the permanent facial scar are obtained, and in the case of missing or conflicting reports, it is their duty to resolve the discrepancies. Furthermore, they are obligated to ensure that the legal increment ratios are applied correctly and in the proper sequence when delivering the final judgment. The accuracy, completeness, and timeliness of this process are directly related to the right to a fair trial, the principles of legality, and the principle of criminal procedure — the disclosure of material truth. The purpose of this study is to identify the reasons behind the reversal decisions of the Court of Cassation regarding bodily harm crimes that result in permanent facial scars by analyzing the content of the judgments of local courts. Based on these findings, the study aims to offer suggestions for making more qualified decisions in practice.