Tasarruf yetkisini kısıtlayıcı şerh
Restrictive annotation on the authority of disposal
  1. Tez No: 906608
  2. Yazar: ZERRİN KARAAHMETOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN DEMİRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu'nun 1009-1011 maddeleri arasında düzenlenen şerhler üçlü bir ayrıma tabi tutulmuştur: kişisel hakların şerhi, tasarruf yetkisi kısıtlamasının şerhi ve geçici tescil şerhidir. TMK m.1010 ile düzenlenen tasarruf yetkisi kısıtlamasının şerh edilebileceği belirtilen durumlar, her bir bentte birbirinden farklı sebepleri içerecek şekilde düzenlenmiştir. Birinci bent ile kişisel bir hakkın korunmasını sağlayan mahkeme kararının şerhine, aynı maddenin ikinci bendinde icra ve iflas hukukuna ait bazı işlemler neticesinde ortaya çıkan tasarruf yetkisi kısıtlamalarının şerhine, üçüncü bentte ise; kanunda yer alan hukuki işlemlerden kaynaklanan tasarruf yetkisi kısıtlamalarının şerhine yer verilmiştir. Çalışmamızda önce tasarruf ve bu yetkinin kısıtlanması açıklanmakta, daha sonra ise şerhlerin işlevi, hukuki sebepleri ve tasarruf yetkisi kısıtlanması halleri açıklanmıştır. Son bölümde ise, tasarruf yetkisi kısıtlaması şerhinin gerçekleştirilmesi, etkileri ve terkini ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The annotations regulated between Articles 1009 and 1011 of the Turkish Civil Code No. 4721 are classified into three categories: annotation of personal rights, annotation of restrictions on the power of disposition, and temporary registration annotation. The situations where restrictions on the power of disposition, as regulated by Article 1010 of the Turkish Civil Code, can be annotated, are organized in a way that each paragraph addresses different reasons. The first paragraph addresses the annotation of a court decision that ensures the protection of a personal right; the second paragraph deals with the annotation of restrictions on the power of disposition arising from certain proceedings under enforcement and bankruptcy law; and the third paragraph covers the annotation of restrictions on the power of disposition arising from legal transactions provided for in the law. In our study, the concepts of disposition and restriction of this power are first explained, followed by an analysis of the function of annotations, their legal grounds, and the circumstances under which restrictions on the power of disposition are annotated. In the final section, the process of annotating restrictions on the power of disposition, their effects, and the process of their removal are discussed.