Corpus geniculatum lateralede lezyonu olan ve olmayan multipl skleroz hastalarının retina sinir lifi tabakası kalınlıkları arasındaki farkın değerlendirilmesi
Evaluation of the difference between retine nerve fiber layer thicknesses of patients with multiple sclerosis with and without corpus geniculatum laterale lesion
  1. Tez No: 729287
  2. Yazar: BİLAL BAYRAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT ÇİLİNGİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Multipl skleroz Santral sinir sisteminin inflamatuar, demiyelinizan ve aksonal dejenerasyon ile karakterize otoimmün bir hastalığıdır. Genellikle ak madde tutulumu gösterse de derin gri madde ve korteksin de etkilenebildiği kronik nörodejeneratif bir hastalıktır. Optik sinir baĢta olmak üzere görme yolları da en sık tutulum gösteren lokalizasyonlardır. Retina sinir lifi(RNFL) kalınlığı ölçülerek görme yollarındaki bir lezyonu tahmin etmek mümkündür. ÇalıĢmada Corpus geniculatum lateralede(CGL) lezyonu olan 25 hasta ve lezyonu olmayan 25 RRMS hastasının RNFL kalınlık değerleri karĢılaĢtırıldı. Her iki grup kendi içinde ON(+) ve ON(-) olan gözlerin RNFL kalınlık değerleri yaĢ ve hastalık süresine göre değerlendirildi. Her iki grupta ON(-) olan gözlerde RNFL değerinin yaĢ ve hastalık süresi ile negatif korelasyon gösterdiği saptandı(p 0,05). Her iki grubun birbiri ile yapılan karĢılaĢtırmasında; ON(+) ve ON(-) olanlar ayırt edilmeden yapılan karĢılaĢtırmada ve her iki gruptaki ON(-) gözler arasında yapılan karĢılaĢtırmada gruplar arasında anlamlı fark saptandı(p 0,05).
Özet (Çeviri)
Multiple sclerosis is an autoimmune disease of the central nervous system characterized by inflammatory, demyelinating and axonal degeneration. It is a chronic neurodegenerative disease in which deep gray matter and cortex can also be affected, although it usually shows white matter involvement. Visual pathways, especially optic nerve, are the most common localizations which effected. It is possible to predict a lesion in the visual pathways by measuring retinal nerve fiber layer (RNFL) thickness. In the study, the RNFL thickness values of 25 patients with a lesion in the Corpus geniculatum laterale (CGL) and 25 patients with RRMS without a lesion were compared. RNFL thickness values of ON(+) and ON(-) eyes in both groups were evaluated according to age and disease duration. In both groups, RNFL value was found to be negatively correlated with age and disease duration in ON(-) eyes(p 0,05). In the comparison of both groups with each other; A significant difference was found between the groups in the comparison made without distinguishing between ON(+) and ON(-) eyes and in the comparison between ON(-) eyes in both groups(p 0,05).