Glokomlu hastalarda vitreus sıvısında ve korpus genikülatum lateralede glutamat ve diğer aminoasit miktarlarının mr-spektroskopi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the glutamate and other aminoacids amounts in vitreous body and corpus geniculatum laterale in patient with glaucoma by mr-spectroscopy
  1. Tez No: 242920
  2. Yazar: CEM ÇANKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM DOĞANAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
AMAÇ: Glokomlu olgularda, vitreus sıvısı ve korpus genikulatum lateralede glutamat ve diğer aminoasit miktarlarındaki değişimleri, MR-Spektroskopi (MRS) yöntemi ile değerlendirmek.MATERYAL-METOD: Glokom dışında herhangi göz patolojisi veya sistemik hastalığı bulunmayan yaş ve cinsiyet karşılaştırmalı, 29 glokomlu olgunun 29 gözü (Grup 1) ve rutin göz muayeneleri normal olan 13 sağlıklı bireyin 13 gözü (Grup 2) çalışma kapsamına alındı. Olguların korpus vitreusunda; Glutamate-glutamin (Glx)/Kreatin (Cr), laktat pikleri ve aynı taraf korpus genikulatum laterale bölgesinde Glx/Cr, N-asetil aspartat (NAA)/Cr, Kolin (Cho)/Cr oranları ve laktat pikleri MRS yöntemi ile değerlendirildi.BULGULAR: Sağlıklı bireylerin, vitreus sıvılarındaki ortalama Glx/Cr değeri 2.24±1.51, korpus genikulatum laterale bölgelerindeki ortalama Glx/Cr değeri 0.38±0.35, NAA/Cr 1.44±0.57 ve Cho/Cr değeri 0.79±0.32 olarak hesaplandı. Glokomlu olguların vitreus sıvılarındaki ortalama Glx/Cr değeri 10.87±8.58, korpus genikulatum laterale bölgelerindeki ortalama Glx/Cr değeri 1.29±1.21, NAA/Cr değeri 1.15±0.56 ve Cho/Cr değeri 1.36±1.30 olarak tespit edildi. Grup 1'deki glokomlu olguların 11'inin vitreus sıvılarında laktat piki saptanırken, sağlıklı bireylerin vitreus sıvılarında hiçbir olguda laktat piki saptanmadı. Sağlıklı bireyler ile glokomlu bireylerin vitreus sıvılarında ve korpus genikulatum lateralede Glx/Cr değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edildi (p0.05).SONUÇ: Glokomlu olgularda vitreus sıvısında ve korpus genikulatum lateralede glutamat değerlerinin yüksek bulunması glokomun etyopatogenezinde apoptozis teorisini destekler niteliktedir. Dokuların biyokimyasal yapısını ve metabolitlerini ölçebilen ve bir spektrumda gösterebilen MRS, glokomun erken teşhisinde kullanılabilecek yeni ve non invaziv bir yöntem olabilir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: To evaluate glutamate and other aminoacids levels both vitreous and corpus geniculatum laterale by MR spectroscopy (MRS) in glaucoma patients.MATERIAL AND METHODS: 29 eyes of 29 patients with glaucoma, no existing ocular pathology and systemic disease (group 1) and 13 eyes of 13 healthy individuals whose routine ophthalmologic examinations were normal (group 2) were included in the study. Glutamate-glutamin (Glx)/Creatin/(Cr) ratios and lactate peaks in the vitreous body, and the Glx/Cr, N-acetil aspartate (NAA)/Cr, Cholin (Cho)/Cr ratios, and lactate peaks in the ipsilateral area of corpus geniculatum laterale were evaluated by using MRS in each group.RESULTS: The mean Glx/Cr ratio was 2.24±1.51 in the vitreous body and the mean Glx/Cr, NAA/Cr, and Cho/Cr ratios were 0.38±0.35, 1.44±0.57, 0.79±0.32, respectively in the corpus geniculatum laterale area of healthy individuals. The mean Glx/Cr ratio was 10.87±8.58 in the vitreous body and the mean Glx/Cr, NAA/Cr, and Cho/Cr ratios were 1.29±1.21, 1.15±0.56, 1.36±1.30, respectively in the corpus geniculatum laterale area of glaucoma patients. Moreover, while a lactate peak was established in the vitreous body of 11 glaucoma patients, there was no any lactate peak in the vitreous body of healthy individuals. A statistically significant difference was determined between two groups for Glx/Cr ratio in both vitreous body and corpus geniculatum laterale (p0.05).CONCLUSION: Determining high amount of glutamate in the both vitreous body and corpus geniculatum laterale of glaucoma patient supports the theory of apoptosis in etiopathogenesis of glaucoma. MRS method, which can measure biochemical structure and metabolites of tissues as well as show on a single spectrum, may be a new and noninvasive method in early diagnosis of glaucoma.