Platin rezistans over kanserli hastalarda bilgisayarlı tomografi ile ölçülen abdominal kas ve yağ dokusu indeksinin sağkalıma etkisi
The effect of abdominal muscle and adipose tissue index measured by computed tomography on survival in patients with platinum resistance ovarian cancer
  1. Tez No: 729306
  2. Yazar: BURCU BACAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giriş ve Amaç: Over kanseri gelişmiş ülkelerdeki en ölümcül jinekolojik kanserdir. Platin rezistans over kanserli hastaların sağkalım süreleri oldukça kısadır. Son yıllarda sarkopeni indekslerinin ve inflamatuvar/nutrisyonel prognostik indekslerin kanserli hastalarda sağkalım sonuçlarını tahmin etmede öne çıkan bir role sahip olduğu anlaşılmıştır. Bu çalışmada platin rezistans over kanserli hastalarda tedavi öncesi-sonrası BT ile ölçülen abdominal kas ve yağ dokusu indekslerinin sağkalıma etkisi araştırıldı. Materyal ve Metod: Kasım 2005 ile Nisan 2021 tarihleri arasında ünitemizde platin rezistans over kanseri tanısıyla takip edilen toplam 58 hastanın abdominal BT'lerinde, L3 vertebra seviyesinde kas ve yağ dokusu alanları ölçülerek abdominal kas ve yağ dokusu indeksleri hesaplandı. Elde edilen indekslerin sağkalım analizleri için Kaplan-Meier metodu kullanıldı. Tek değişkenli sağkalım analizinde anlamlı çıkan ve multikollinearite göstermeyen parametreler Cox çok değişkenli regresyon analizine dahil edildi. %95 güven aralığı (CI) sağkalım zamanı ve her bir bağımsız faktör arasındaki ilişkiyi belirtmek için kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Ovarian cancer is the deadliest gynecological cancer in developed countries. The survival time of patients with platinum resistance ovarian cancer is quite short. In recent years, it has been understood that sarcopenia indices and inflammatory/nutritional prognostic indices have a prominent role in predicting survival outcomes in cancer patients. In this study, the effect of abdominal muscle and adipose tissue indices measured by CT before and after treatment on survival in patients with platinum-resistant ovarian cancer was investigated. Materials and Methods: Abdominal muscle and adipose tissue indices were calculated by measuring the muscle and adipose tissue areas at the L3 vertebra level in the abdominal CT scans of a total of 58 patients followed up in our unit with the diagnosis of platinum resistance ovarian cancer between November 2005 and April 2021. Kaplan-Meier method was used for survival analysis of obtained indices. Parameters that were significant in the univariate survival analysis and did not show multicollinearity were included in the Cox multivariate regression analysis. The 95% confidence interval (CI) was used to indicate the relationship between survival time and each independent factor.