Bomba kalorimetre cihazı üretimi
Product of bomb calorimeter instrument
  1. Tez No: 729331
  2. Yazar: MURAT HAN GEÇİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞİNASİ BARIŞ EMRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada, yakıt olarak kullanılan katı ve sıvı malzemelerin yanması sonucunda açığa çıkan enerjinin, Programlanabilen Mantıksal Denetçi (PLC) tabanlı bir sistem ile enerji değerinin hesaplanmasını sağlayan test cihazı tasarlanmış ve üretilmiştir. Kalorimetre cihazı olarak adlandırılan sistem içerisinde, laboratuvar ortamında hazırlanılan numune, yüksek basınca dayanıklı bomba (analiz haznesi) içerisine yerleştirilmekte. Devamında 30 Bar oksijen yardımı ile bir ateşleme fünyesi kullanılarak yakılmaktadır. Sonrasında ortaya çıkan ısının sıcaklık farkı termometre ile kaydedilmekte ve ASTM D5865 standardında belirtilen hesaplama yöntemi ile enerji değeri belirlenmektedir. Cihazın üretimi süresince, yakma işleminin gerçekleştiği analiz haznesi (220 Bar hidrolik basınca dayanıklı), analiz bölmesi, su tankı ve döngülerin sağlanması için gerekli olan su pompa tasarım ve üretim işlemleri gerçekleştirilmiştir. Mekanik tasarımların işleyişinin sağlanması için gerekli olan mikro-denetçi cihaza entegre edilerek, otomatik kullanım ve analiz sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a Programmable Logical Controller (PLC) based system test instrument that provides the calculation of the energy value of released energy from combustion of solid and liquid materials used as fuel, with was designed and manufactured. In the system which is called calorimeter device, the sample prepared in the laboratory environment is placed in a high-pressure bomb (analysis chamber). It is then burned using an ignition fuse with the aid of 30 Bar oxygen. The temperature difference of the resulting heat is recorded with the help of a thermometer and the energy value is determined by the calculation method specified in the ASTM D5865 standard. During the manufacturing of the device, the analysis chamber where the combustion process takes place (resistant to 220 Bar hydraulic pressure), the analysis section, the water tank and the water pump design processes necessary to provide the loops were carried out and manufactured. The micro-controller required for the functioning of mechanical design, automatic usage and analysis results has been integrated into the instrument.