Türk kamu personel sisteminde sınıflandırma sorunları: İnfaz koruma memuru örneği
Classification problems in Turkish puplic personnel system: Prison protection officer sample
  1. Tez No: 729340
  2. Yazar: ABDULKADİR SARSU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAVA TAHTALIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Kamu personel sisteminde sınıflandırma, personelin istihdamından emeklisine kadar olan tüm sürece yön veren temel ilkelerden biridir. Bu yüzden kamuda tercih edilen personel sistemlerine uygun, uzmanlar tarafından artıları ve eksileri değerlendirilerek kurgulanan, gereklilik halinde yenilenebilin sınıflandırma yapısına ihtiyaç vardır. Türkiye'nin kamu personel sistemindeki sınıflandırma yapısı hemen hemen her dönem eleştirilere maruz kalmıştır. Bu eleştirilerde sistemler ile sınıflandırma yapısı, kurgulanma şekli gibi birçok konunun yanında özellikle Genel İdare Hizmet sınıfının kapsamının genişliğinden yakınılmıştır. İlgili hizmet sınıfının kapsamındaki genişlik farklı meslek gruplarındaki bireyleri bir araya getirerek üstlendikleri sorumluluklar ile hakları arasındaki eşitliğin bozulmasına neden olmaktadır. Bu çalışmanın amacı ülkemizde Genel İdare Hizmetleri sınıfında istihdam edilen, ceza infaz kurumlarında güvenlik ve gözetimden sorumlu olan infaz ve koruma memurlarının sınıflandırma sorununa ilişkin algılarını ölçmek ve yeni bir hizmet sınıfının oluşturulmasına ihtiyaç olup olmadığını araştırmaktır. Çalışmada öncelikle kavramsal ve kuramsal veriler incelenmiştir. Bu kapsamda infaz ve koruma memurlarının sınıflandırma sorununu tespit etmek için anket formu derlenmiştir. Çalışmanın uygulama kısmı için Mersin ili Tarsus ilçesi ceza infaz kurumları kampüsü, Adana ili ceza infaz kurumları kampüsü ile Niğde ili ceza infaz kurumları örneklem olarak seçilmiştir. Kadın ve erkek 480 infaz ve koruma memurundan elde dilen veriler çeşitli istatistiki testlerle değerlendirilmiştir. Ayrıca katılımcıların demografik farklılıklarının sınıflandırma sorunuyla ilişkili algılarını etkileyip etkilemediğini tespit etmek adına T-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Sonuç olarak, ceza infaz kurumlarında genel idare hizmet sınıfında istihdam edilen infaz ve koruma memurlarının sınıflandırma sorunu olduğu ve yeni bir hizmet sınıfının oluşturulmasını istedikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Classification in the public personnel system is one of the basic principles that guides the entire process from the employment of the personnel to their retirement. For this reason, there is a need for a classification structure that is suitable for the personnel systems preferred by the public, which is designed by experts by evaluating its pros and cons, and which can be renewed if necessary. Unfortunately, the classification structure in Turkey's public personnel system has been subject to criticism in almost every period. In these criticisms, in addition to many issues such as systems, classification structure, and the way it is constructed, the scope of the General Administration Service class is extensive. The breadth of the scope of the relevant service class brings together individuals from different professions and causes the inequality between the responsibilities they undertake and their rights to deteriorate. This study aims to measure the perceptions of the execution and protection officers, who are employed in the general administration service class and who are responsible for security and surveillance in penal institutions in our country, regarding the classification problem and to investigate whether there is a need to create a new service class. In the study, primarily conceptual and theoretical data were examined. In this context, a questionnaire form was compiled to determine the classification problem of execution and protection officers. For the application part of the study, the campus of prisons in Tarsus, Mersin, the campus of penal institutions in Adana and the penitentiary institutions in Niğde were selected as samples. The data obtained from 480 male and female prison and protection officers were evaluated with various statistical tests. In addition, T-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were applied to determine whether the demographic differences of the participants affected their perceptions about the classification problem. As a result, it has been found that the execution and protection officers employed in the general administration service class in penitentiary institutions have a classification problem, and they want a new service class to be created.