Müzik öğretmenlerinin çalgı performans seviyelerini belirlemede, ABRSM örnekli bir sertifika modelinin hazırlanmasına yönelik uzman görüşleri ve değerlendirmesi (Piyano örneği)
The expert opinions on designing an ABRSM guided certificate model for determining the musical instrument performance levels of music teachers and the expert reviews (A piano sample)
- Tez No: 779495
- Danışmanlar: PROF. ENVER TUFAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Müziksel performans, müzik alanında sıklıkla ele alınan konulardan biridir. Bu konular genellikle müziksel performansın nasıl geliştirileceği üzerine yoğunlaşmaktadır. Müziksel performans değerlendirmeleri konusunda bir standart oluşturulması, özellikle müzik eğitimi açısından önem taşımaktadır. Ülkemizde bu alanda uygulanan standart oluşturmaya yönelik bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu araştırmada, sınav sistemi ve uygulanış biçimiyle bütün dünyada yaygın olarak varlığını sürdüren ABRSM (Associated Board Royal School of Music) ve benzer kuruluşların uluslararası sertifika sınav sistemlerinin, müziksel performans alanlarında kullanımının uzman görüşleri çerçevesinde değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Bu araştırma özellikle müzik öğretmenliği programından mezun öğretmen adaylarını, müziksel performans alanlarında dal uzmanlıklarına göre ayrıştıran, sınıflandıran ya da tanımlayan bir belgenin bulunmaması hipotezinden yola çıkarak hazırlanmıştır. Bununla birlikte, Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda (KPSS), müziksel performansa dayalı dal uzmanlıklarını ölçen herhangi bir sistematiğin olmadığı bilinmektedir. Bu sebeple KPSS'nin müziksel performans alanlarını ölçmedeki eksik yönü bu araştırmanın alt problemlerinden biridir. Tüm bu bilgiler göz önünde bulundurulduğunda, araştırmada müziksel performans alanlarında sınayıcı ve belirleyici, ABRSM örnekli benzer bir sertifika sınav sisteminin ulusal müzik kültürü yapımıza uygun haliyle ülkemizde dal uzmanlıklarını ortaya çıkartmak ve uzmanlık seviyelerini belirlemek adına kullanılabilirliği tespit edilmek istenmiştir. Nitel ve nicel yöntemlerin birbirini desteklemesi ve onaylamasıyla ayrıntılı ve gelişmiş bir analiz yapılmasına olanak vermesi bakımından,“karma araştırma yöntemi”bu araştırmanın yöntemi olarak kullanılmıştır. İlk olarak araştırmada, sertifika sınav sistemine ilişkin öğretim elemanlarına yöneltilen üç açık uçlu soruya verilen yanıtların betimsel ve içerik analizine tabi tutulması ile elde edilen bulgulara yer verilmiştir. Araştırmaya yedi coğrafi bölgenin tümünde yer alan eğitim fakültelerinin müzik eğitimi anabilim dalları dâhil edilmiş olup, hazırlanan görüşme formu ile her bölgeden en az bir müzik eğitimi anabilim dalında görev yapan öğretim elemanının görüşü alınmıştır. Random olarak seçilmiş otuz bir öğretim elemanının görüşü bu araştırmanın birinci alt probleminin bulgularını oluşturmaktadır. Elde edilen bulgulara göre, araştırmaya katılan otuz bir öğretim elemanından yirmisi“bir sertifika sınav sistemine ihtiyaç duyulduğunu”, beşi“ihtiyaç duyulmadığını”ve altısı“şartlı/koşullu olarak bir sertifika sınav sistemine ihtiyaç duyulduğunu”söylemektedir. Elde edilen bulgular ışığında bu ihtiyaca yönelik, ABRSM sertifika sınav sistemi mercek altına alınmıştır. Bu doğrultuda ABRSM sertifika sınav sistemini bilen ve aktif olarak kullanan, tecrübeli piyano eğitimcileri içerisinden belirlenmiş uzman komisyon grubu kurulmuştur. ABRSM 5. Seviye“Grade 5”piyano sınav müfredatında yer alan iskelet, yeminli tercüman tarafından Türkçe'ye birebir çevrilmiş haliyle ikinci, üçüncü ve dördüncü alt problem için veri toplamada kullanılmıştır. Ayrıca bu iskelete ulusal müzik kültür yapımızdaki karşılıklarının bulunduğu uygun eklemeler yapılmıştır. Bu iskelet, eklenen Türk müziği materyalleri ile birlikte“uygun, uygun değil, değiştirilmeli ve öneri”boyutları doğrultusunda uzman komisyon grubunca değerlendirilmiştir. Uzmanlara bu iskelete ek olarak“Türk Müziği Eser Havuzu Listesi”verilmiş ve onlardan bu eserleri piyanoda çalarak“uygun ve uygun değil”boyutlarında değerlendirmeleri istenmiştir. Değerlendirme sonucunda piyano için bestelenmiş 76 özgün Türk Müziği eseri, sertifika sınav sisteminde 5. Seviye“Grade 5”için kullanılabilir olarak belirlenmiştir. Uzmanlar arası uyum katsayısını tespit etmek için tüm veriler“Fleiss Kappa Katsayısı”ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda bu araştırma, ölçüt olarak ele alınan ABRSM“Grade 5”piyano müfredatının benzer şekilde kullanılması ve bu iskelete ulusal müzik kültür yapımızdaki karşılıklarının bulunduğu uygun eklemelerin yapılarak son şeklinin verilmesi yönünde sonuçlanmıştır. Uzmanlar tarafından verilen önerilere, müzik eğitimi alanı ile ilgili önerilere ve alt problemlerin sonuçları ile ilgili önerilere bu araştırmanın sonunda ayrıca yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Musical performance is one of the topics which are typically discussed in the field of music. These topics usually focus on the matter how to improve musical performance. Setting a standard at musical performance evaluation is especially important in terms of music education. In our country, no study applied in this field has been discovered for setting a standard yet. In this research, it has been aimed to evaluate the use of the international exam systems of ABRSM (Associated Board Royal School of Music) which exists extensively all over the world with its exam systems and with its applying manners and the other similar institutions in the field of musical performance as part of the opinions of the instructors. This research has derived from the hypothesis assuming that there is no documentary which seperates, classifies or defines the teacher candidates graduating from a music teacher training programme according to their branches in the field of musical performance. However, it is known that there is not any systematics qualifying the specialities based upon a musical performance in the Public Personnel Selection Exam (KPSS). For this reason, the KPSS' lackness of testing musical performance specialities is one of the sub-problems of this research. In parallel with such information, this research aims to determine the practibiliy of a similar ABRSM-sampled certificate exam system which is testing and defining musical performance specialities in accordance with our national musical culture to bring out the branch specializations and to determine the levels of them in our country. Since this research enables a detailed and an advanced analysis because of the fact that its qualitative and quantitative methods support and confirm each other, the“mixed methods research”has been used as the method of this research. In this research, primarily, the results which were obtained by subjecting the instructors' answers for the three open ended questions about the certificate exam system to descriptive and content analysis have been included. While the departments of music education in the faculties of education located in Türkiye's seven geographical regions are within this research, at least one instructor working in a department of music teaching from all of the regions was asked for his/her opinion. The opinions of thirty one instructors who were randomly selected bring this research's results into existence. According to the results obtained, the twenty instructors out of thirty one stated that a certificate exam system is necessary, five out of them stated that the system is not necessary and the remaining - six instructors - stated that a certificate exam system is necessary with some conditions added. In the light of the results obtained at the end of this research, the ABRSM certificate exam system has been examined closer in line with necessity of this praxis. Accordingly, an expert commission group picked from the experienced piano educators who wise up to and actively use the ABRSM certificate exam system has been established. The framework which takes part in the ABRSM Grade piano exam curriculum has been used to collect data for the second, third and fourth sub-problems with its form which was translated into Turkish by a certified translator. Moreover, this framework has been enriched with some appropriate additions corresponding our national musical cultural structure. This framework, together with the Turkish music materials added in it, was evaluated by the expert commission group in line with the extents of“appropriate, not appropriate, should be changed and suggestions”. In addition to this framework, the experts were given“The List of the Turkish Music Pieces Repository”and they were asked to evaluate these pieces in the extents of“appropriate and not appropriate”by playing them on the piano. As a result of that evaluation, 76 original Turkish Music pieces composed for the piano have been assigned as practicable for Grade 5 in the certificate exam system. All data have been analyzed with the“Fleiss Kappa Coefficient”in order to determine the coefficient agreement among the experts. In consideration of the results, this research has resulted in the facts that the ABRSM Grade 5 piano curriculum which is considered as a criterion is to be practised in a similar way as its original version and that this framework is to be given its final shape by making appropriate additions corresponding our national musical cultural structure. The suggestions given by the experts, the suggestions about the field of music education and the suggestions about the results of the sub-problems are also included at the end of this research.