Hayvanların Ceza Hukuku yoluyla korunması
Protection of animals by Criminal Law
  1. Tez No: 729343
  2. Yazar: AYBİGE SİNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET HULUSİ AKKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada, dünyada ve Türkiye'de hayvanların hukuken korunmasına ilişkin karşılaştırmalı hukukta ve ceza hukukunda ne tür düzenlemelerin yapıldığını ve hayvanların korunması boyutunda yaşanan sorun, eleştiri ve tartışmaları bilimsel ve çağdaş anlamda değerlendirmek amaçlanmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde, hayvanların ahlaki durumu ile ilgili kuramlar incelenmiştir. Hayvan hukuki konumu ve karşılaştırmalı hukukta hayvanların korunması alt başlığında çalışmamızın amaçları doğrultusunda ve araştırma araçları imkân verdiği ölçüde çeşitli ülke ve hukuk sistemlerindeki hayvanların korunmasına ilişkin düzenlemeler incelenmiştir. Türkiye'de 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununda değişiklik yapılmasını öngören 7332 sayılı Kanunun yürürlüğe girmesiyle beraber hayvanlara karşı işlenen suçlar Kabahatler Kanunu kapsamından çıkartılıp Türk Ceza Kanunu kapsamına alınmıştır. Özellikle TCK 151/2. maddesinin yürürlükten kaldırılmasıyla beraber hayvanlar dolaylı da olsa eşya statüsünden çıkarılıp canlı statüsüne getirilmiştir. Yeni Kanun düzenlemesi ile birlikte bir hayvana kötü muamelede bulunanlara, kasten öldürenlere, tecavüz edenlere, dövüştürenlere, nesli yok olma tehlikesi altında olan hayvanları öldürenlere karşı hapis cezaları getirilmesi, hayvanlara karşı işlenen bazı kabahatlere karşı para cezalarının artırılması hayvanların korunması adına atılan önemli adımlar olarak nitelendirilebilir. Bu olumlu gelişmelerin yanında incelenen birçok idari ve adli mahkeme ile Yargıtay içtihatlarında korunanın hayvanlardan daha çok insan hak ve menfaatlerinin olduğu da söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to evaluate what kind of regulations are made in comparative law and penal law regarding the legal protection of animals in the world and in Turkey, and to evaluate the problems, criticisms and discussions in the dimension of animal protection in a scientific and contemporary sense. In the first part of the study, theories about the moral status of animals were examined. In the sub-title of animal legal position and protection of animals in comparative law, the regulations on the protection of animals in various countries and legal systems have been examined in line with the purposes of our study and to the extent that research tools allow. With the entry into force of Act No. 7332, which envisages amending the Animal Protection Act No. 5199 in Turkey, crimes against animals were excluded from the scope of the Misdemeanor Act and included in the scope of the Turkish Penal Code. Especially 151/2 of the Turkish Penal Code with the repeal of the article, animals were removed from the status of property, albeit indirectly, and evaluated as living. With the regulation of the New Act, the introduction of prison sentences against those who mistreat an animal, those who intentionally kill it, those who rape, make it fighting, those who kill animals in danger of extinction, and the increase of fines against some misdemeanors against animals can be considered as important steps taken for the protection of animals. In addition to these positive developments, it can be said that the protection of human rights and interests, rather than the protection of animals, is protected in the case-laws of many administrative and judicial courts and the Supreme Court.