Hayvanları Koruma Kanununda yer alan hayvanlara karşı işlenen suçlar
Crimes committed against animals envisaged in Animal Protection Law
- Tez No: 843476
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TİMUR DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Ekosistemin ayrılmaz bir parçası olan hayvanların varlığı, insanların sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşamasını temin etmektedir. Çünkü hayvanlar olmadan en başta, besin zincirindeki bozulmaya bağlı olarak, ekolojik denge alt üst olacaktır. Hayvanların bu önemine binaen; günümüzde hayvan hakları, varlığı daha çok konuşulan spesifik bir alan haline gelmiştir. Bu konuda insanoğluna düşen ilk görev; hem kendilerine hem de gelecek nesillere yaşanılabilir bir dünya bırakmak amacıyla, hayvanları korumak bilinciyle hareket etmesidir. Çalışmamızın ilk bölümünde, hayvan hakları ile ilgili birtakım genel bilgiler verilmiştir. Tarihsel süreçte hayvanları ilgilendiren gelişmeler açıklanmıştır. Temel yaklaşımlar başlığı altında üç farklı kuram, izah edilmeye çalışılmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümünde ise mukayeseli hukukta hayvan haklarını ilgilendiren hukuksal metinler açıklanmaya çalışılmıştır. Daha sonra milli mevzuatımızda hayvanlarla doğrudan ve dolaylı yönden ilgisi bulunan hükümler irdelenmiştir. Çalışmamızın esas konusunun değerlendirildiği son bölümümüzde ise hayvanlara karşı işlenen suçlar, ceza hukukunun temel ilkeleri bakımından incelenmiştir. Sonra suç sayılan fiillerin hepsi ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır. En sonunda ise suçların muhakemesine ilişkin öngörülen kuralların aydınlatılması için yapılması gereken bazı izahatler, birtakım örnekler ve karar eşliğinde açıklanmıştır. Anahtar Kelimeler : Hayvan hakları, hayvan refahı, hayvanlara karşı işlenen suçlar, hayvan onuru, adli cezalar, muhakeme koşulu
Özet (Çeviri)
The existence of animals, which are an integral part of the ecosystem, ensures that people live in a healthy and balanced environment. Because without animals, the ecological balance will be upset due to the deterioration in the food chain. Due to this importance of animals, animal rights has become a specific field whose existence is more talked about today. The first duty of humanity in this regard; is to act with the awareness of protecting animals in order to leave a livable word both for themselves and for future generations. In the first part of our study, some general information about animal rights is given. Developments concerning animals in the historical process are explained. Under the title of basic approaches, three different theories have been tried to be explained. In the second part of our study, legal texts concerning animal rights in comparative law have been tried to be explained. Then, the provisions in our national legislation that are directly or indirectly related to animals are examined. In our last section, where the main subject of our study is evaluated, crimes against animals are examined in terms of the basic principles of criminal law. Then, all the acts considered as crimes are explained in detail. Finally, some explanations that need to be made in order to clarify the stipulated rules regarding the trial of crimes are explained with some examples and decisions. Key Words : Animal rights, animal welfare, crimes against animals, animal dignity, judicial punishment, reasoning condition