Tam İlmihal/Saadeti Ebediyye'nin itikadî açıdan tahlili
Analysis of Tam İlmihal/Saadeti Ebediyye in terms of faith principles
- Tez No: 729350
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tezimizde, yakın tarihimizin önemli şahsiyetlerinden biri olan Hüseyin Hilmi Işık'ın itikâdî ve ameli pek çok konuyu içinde barındıran Tam İlmihal/Saadeti Ebediyye isimli eserinin kelâmî açıdan değerlendirmesini yaptık. Bu çalışmayı yapmaktaki en temel amaç Türkiye'nin en çok basım ve dağıtımı yapılan bu eserdeki itikâdî/kelâmî konuları tespit etmek ve bunları alana dair temel kaynaklar ışığında değerlendirmeye çalışmaktır. Araştırma, üç bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde Hüseyin Hilmi Işık'ın hayatı ve eserlerinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde Tam İlmihal'in genel karakteristik özelliklerine değinilmiş, Müellifin fıkhi konulara ve ameli mezheplere yaklaşımı ele alınmış ve Ebu Hanife hakkındaki görüşleri değerlendirilmiştir. Son olarak yazarın tarikatlar ile veli/velayet müessesine karşı tutumundan bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde ise çalışmamızın ana konusu olan itikâdî konular tasnif edilerek kelâmî zeminde tarafsız bir şekilde tartışılmaya çalışılmıştır. Anahtar Kelime: Hüseyin Hilmi Işık, Mâturidî, Hanefî, Kelâm, İlmihâl
Özet (Çeviri)
In this thesis, we made an evaluation of the work of Hüseyin Hilmi Işık, one of the personalities of our recent history, entitled Saadeti Ebediyye, which contains many topics of faith and applieds, from the point of view of kalam. The main purpose of this study is to identify the problems in the most widely published and distributed work of Turkey called“Tam İlmihal”and to try to base these problems in the light of the sources. The research consists of three chapters. In the first chapter, Hüseyin Hilmi Işık's life and Works were mentioned. In the second chapter, the general characteristics of the work were mentioned, the author's approach to fiqh issues and applied sects is discussed, and his views on Abu Hanifa were evaluated. Finally, the author's attitude towards sects and the institution of parent/guardian ship were mentioned. In the third chapter, the mains of faith, which are the main subject of our study, were classified and tried to be discussed impartially on a kalam basis. Keyword: Hüseyin Hilmi Isık, Mâturîdî, Hanafi, Kalam, Catechism