Evli çiftlerde gözlenebilen çatışma odakları ve iletişim sorunları
Conflict focuses and communication problems which can be observed in married couples
  1. Tez No: 72938
  2. Yazar: A. BATI TÜMER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLNUR BAYEZİD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
1 ÖZET Bu araştırmanın amacı, evlilik etkileşimini bozduğu düşünülen çatışma odaklarını ve iletişim sorunlarını belirlemektir. Araştırma evrenini, İzmir metropol alanı içerisinde ikâmet etmekte olan evli çiftler oluşturmaktadır. Araştırma örneklemini, 43 evli çiftten oluşan 86 kişi teşkil etmiştir. Veri toplama araçları olarak; araştırmacının kendisi tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”ve Dökmen (1986) tarafından geliştirilen“Çatışma Eğilimi Ölçeği”kullanılmıştır. Bu araştırmadan elde edilen bulgular şu şekilde özetlenebilir: 1. Bireylerin aktif çatışma ve varoluş çatışması düzeyleri, yaşlarına göre pozitif yönde değişmektedir. Bireylerin yaşları ilerledikçe aktif çatışmaları ve varoluş çatışmaları azalmaktadır. 2. Bireylerin öğrenim düzeyleri yükseldikçe, çatışma düzeyleri azalmaktadır. 3. Bireylerin çatışma düzeyleri, eşleriyle aralarındaki yaş farklarına göre anlamlı düzeyde değişmektedir. En yoğun çatışmayı aralarında 3-5 yaş farkı olan evli çiftler yaşamaktadırlar. 4. Çalışmayan kadınlar, varoluş çatışması ile yoğunluk çatışmasını; çalışan kadınlara göre anlamlı düzeyde daha fazla yaşamaktadırlar. 5. Evliliklerinin ideal evlilik anlayışlarına uyduğunu düşünen bireylerin çatışma düzeyleri, uymadığını düşünenlere göre anlamlı düzeyde daha düşüktür. Araştırılan diğer değişkenlerle çatışma puanları arasında, bazı çatışma türleri hariç anlamlı ilişki bulunmamıştır. Araştırmada elde edilen bulguların, evlenmeye hazırlanan ve evli çiftlerin iletişim becerileri kazandırmalarını ve çatışmaların nasıl çözümleneceğini öğrenmelerini sağlayıcı aile-evlilik danışmanlığı programlarında kullanılması ve evliliğe ilişkin yeni araştırmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this research is to fix the conflict focuses and communication problems which are thought as an upsetting factor in marital interaction. The married couples who resides in Izmir metropol has formed the research sphere. Total 86 specimen, 43 married couples, were selected at random“Personal Information Form”which is prepared and formed by the researcher herself and“Conflict Tendency Scale”is used as measuring instruments. The findings can be outlined as follows: 1. The active conflict and exisistance conflict levels of individuals vary significantly depending on to their ages. While the individuals get older, active conflict and existance conflict levels decrease. 2. While the individuals' education level increases, the conflict level decreases significantly. 3. The conflict levels of individuals differentiate significantly depending on the age differences between spouses. If the age difference is 3-5 years between spouses, the conflict is high significantly. 4. Non-working women experience significantly more dencity conflict and existence conflict than working women. 5. Individuals who think their marriges accord with their ideal consideration, experience significantly less conflict than who think the opposite. It is not found significant correlation between the other variables which are searched, and conflict level. It is suggested that the findings which are obtained in this research should be used in family and marital counceling programs for pre-marital and married couples to gain communication skills and to learn how to resolve conflicts, and new researchs should be done related to marital conflicts.