Vergilemede etkinliğin sağlanmasında vergi cezalarının yeri ve önemi
The Place and importance of the tax penalties to maintain efficiency in taxation
- Tez No: 72939
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL TÜĞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Kamusal hizmetlerin finansmanının sağlanmasında en önemli kaynak olan vergilerin, tanımına uygun işlevleri yerine getirebilmesi, vergilemede etkinliğin sağlanması ile mümkündür. Ancak son yıllarda ülkemizdeki vergi sistemi yeterince etkin değildir. Çünkü idari yapıdan denetime, caza uygulamasından mevzuata, vergi yükünden aflara kadar bir çok alanda sorunlar bulunmaktadır ve bu sorunlar vergi kayıp ve kaçaklarının her geçen gün daha da artmasına yol açmaktadır. Kanaatimizce vergi kayıp ve kaçaklarını en aza indirebilmek için vergi dairesi çağdaş ve iyi hizmet veren bir yapıya kavuşturulmalı, denetim oranı arttırılmalıdır. Bunun yanı sıra cezaların caydırıcılık etkisi yükseltilmeli, çok sık çıkarılan aflarla ve uzlaşma, pişmanlık ve ıslah gibi kurumlarla zaten yetersiz olan etkileri sıfırlanmamalıdır. Vergi yükü adil bir şekilde dağıtılmalı ve toplanan vergilerin, verginin amaçlan doğrultusunda kullanıldığı görüşü benimsetilmelidir. Bugünlerde bu sorunların çözümüne yönelik yeni bir vergi yasa tasarısı hazırlanmış olup, bu yasa gereğince konumuzu ilgilendiren değişikliklere çalışmamızda yer verilmiştir. Ancak önemli olan yasa tasarısını hazırlamak değil bu tasarıyı amaçladığı hedefler doğrultusunda uygulayabilmektir, yoksa uygulanabilirliği olmayan bir yasa tasarısının çok iyi çözümleri içerse de sorunlarımıza çare olması söz konusu değildir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In order to carry out the function of taxes, which are the most important sources in providing finance for the public services are possible to maintain efficiency in taxation On the other hand, the tax system in our country isn't efficient enough recently, because there are a lot of problems which range from tax administration to the tax supervision, from putting punishment in to practice to the tax legislation, from burden of tax to the tax amnesties, and these problems couse more increase of the tax loses and evasion day by day. In our opinion, to be able to decrease the tax loses and evasion, tax office should be reorganized into a structure which gives contemporary and good service and also the rate of the supervision should be increased. In addition to, dissuasiveness effect of the penalties should be increased, already, insufficient effects of the punishments shouldn't be put into lowest level of the amnesties, which are declared very often compromise, penitence and reform system. Tax burden should be distributed fairly and the thougt that the collected taxes are used towards the taxes purposes should be made accepted. Nowadays a draft proposal for a new law is thought to solve these problems has been prepared and according to this draft changes concerning the our subject have been included in our work. However, what is important isn't preparing this draft but practicing it towards the goals its aimed. Otherwise the draft which can't be put into practice, isn't a solution of our problems, even it includes best solutions.