Verdi'nin Macbeth operasında dramatik yapı ve müzik ilişkileri üzerine bir inceleme
A Brief researh about dramatic structure and musical relationship of Verdi's Macbeth opera
  1. Tez No: 72940
  2. Yazar: İ. GÖKHAN KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜFİT BAYRAŞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Opera Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Bu araştırmada, Verdi'nin Macbeth Operası'nın dramatik yapısı ve müzik ilişkileri üzerine bir inceleme yapılmıştır. Girişte, Macbeth Operası'nın doğuşu anlatılmaktadır. Birinci bölümde, Macbeth Operası'nın dramatik yapısı incelenmiştir. İkinci bölümde, Macbeth Operası'nın müzikal yapısı incelenerek, dramatik yapıyla ilişkileri saptanmaya çalışılmıştır. Son bölümde de Macbeth Operası'nın dramatik yapısı, Shakespeare' in aynı adlı tragedyasının dramatik yapısı ile karşılaştırılmış ve Verdi'nin bu operada getirdiği müzikal farklılıklarla, eserin başarısı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study there has been a brief research about dramatic structure and musical relationships of Verdi's Macbeth Opera. In the opening part, the birth of Macbeth Opera has been related. In section one, the dramatic structure of it has been focused. In section two, musical structure of it has been studied and its relationships with the musical formation have been tried to exhibit. In final section, the dramatic structure of Macbeth Opera has been compared with the Shakespeare's Tragedy under the same name and additionally the success of this work of art has been evalueted with the musical pecularities which Verdi has brought to this opera. II