The effects of using blockchain technology on logistics industry
  1. Tez No: 729391
  2. Yazar: ALİ KUNT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AŞKIN DEMİRAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Günümüzde lojistik sektöründeki şirketler, müşteri memnuniyeti için çok karmaşık süreçleri yönetmektedir. Bu karmaşık sürecin en önemli kısımlarından biri izlenebilirliktir. Günümüz teknolojisinde veri güvenliği ve izlenebilirliğin bir araya geldiği blok zincir teknolojisi, lojistik şirketleri ve tedarik zinciri için altın bir nimettir. Özellikle son yıllarda tedarik zincirinde karmaşık yapıların yönetilmesi ve performansı arttırmak için bilgi teknolojileri çok yoğun şekilde kullanılmaya başanmıştır. Blok zincir teknolojisinin temel özellikleri olan izlenebilirlik ve güvenli bilgi akışının lojistik sektörüne önemli bir fayda sağlayabileği öngörülmüştür Hemen her lojistik şirketi bilgi teknoloji kaynaklarını arttırarak buraya yapacakları doğru yatırımın geri dönüşünü misliyle aldıklarını tecrübe etmişlerdir. Bu nedenle bu çalışmada blockchain teknolojisine yatırım yapan lojistik firmalarının sağladığı fayda araştırılmıştır. Araştırma sonucunda blockchain teknolojisinin izlenebilirliği ve güvenli bilgi akışının bu teknolojiye yatırım yapan tüm şirketlere fayda sağladığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Today, companies in the logistics sector manage very complex processes for customer satisfaction. One of the most important parts of this complex process is traceability. In today's technology, block chain technology, where data security and traceability meet together, is a golden boon for logistics companies and supply chain. In recent years, information technologies have been used extensively in order to manage complex structures and increase performance in the supply chain. It is predicted that traceability and secure information flow, which are the main features of blockchain technology, can provide a significant benefit to the logistics industry. Almost every logistics company has experienced that they get the return of the right investment they will make here by increasing their information technology resources. Therefore, in this study, the benefit provided by logistics companies investing in blockchain technology has been investigated. As a result of the research, it has been seen that the traceability and secure information flow of blockchain technology benefits all companies investing in this technology. Keywords – Blockchain, Logistic, Blockchain Applications.