Using blockchain in international trade: Analysis on case studies
Uluslararası ticarette blockchain kullanımı: Vaka çalışmaları üzerine analiz
- Tez No: 729594
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AFİFE DUYGU AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dış Ticaret (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Zaman ve yer farklılığının zorluklarının anlaşıldığı dünyada, dijitalleşme insanları ve kurumları bir araya getiren teknolojik bir yeniliktir. Bu yenilik sayesinde dünyanın farklı yerlerindeki kişiler birbirlerine veri akışını sağlamaktadır. Bu akışlar genellikle bir aracı tarafından gerçekleştirilmektedir. Blockchain teknolojisi ile bu dijital akışlara yeni soluk getirilmiş, merkeziyetsiz ve aracısız ağ ortamında veri akışı sağlanması başarılmıştır. Bu çalışmada Blockchain teknolojisinin uluslararası ticaret işlemlerinde kullanımına yer verilmiştir. Çalışmada öncelikle para ve muhasebe konularının dijitalleşmesine yer verilmiştir. Daha sonra Blockchain teknolojisinin teknik detayları incelenerek veri iletişiminin arka planı incelenmiştir. İlgili teknolojinin, şeffaf ve güvenilir yanlarını öne çıkarmak için, otoritelerce tanımlanan Blockchain tabanlı e-paralara ve dijital imzalara yer verilmiştir. Bunlara ilave olarak, ticaretin finansmanı, lojistik, ve resmi kurumlar perspektifinden bu teknolojinin sağladığı yenilikler açıklanmıştır. Tezin amaç edindiği yenilikler konusunda son dönemde gerçekleştirilen projeler incelenerek bu projelerin etkileri analiz edilmiştir. Yapılan analizlere göre blockchain teknolojisinin uluslararası ticarette, aşırı zaman harcanması, vergi kaçırma, akreditif maliyetleri ve fiziksel arşivleme sorunlarını iyileştirdiği bulgularına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the world where the challenges of time and place differences are realized, digitalization is a technological development which piece people and institutions together. Thanks to this innovation, people from different places of the world can provide dataflow to each other. These flows are usually conducted through an intermediary. With Blockchain technology, these dataflows have been achieved without intermediaries in decentralized networks. This study works on using Blockchain technology in international trade transactions. In the study, digitalization of money and accounting issues is examined primarily. Then, the background of data communication is explained by examining Blockchain's technical structure. In order to highlight transparent and reliable aspects of this technology; Blockchain based e-money and digital signatures examined. In addition, provided innovations by this technology are evaluated with perspective of trade finance, logistics and government policy issues. The recent case studies regarding the innovations, which the thesis aims to explain, are examined and the effects of these projects were analyzed. According to the analysis, it has been found that blockchain technology solves excessive time consumption, tax avoidance, letter of credit costs and physical archiving problems in international trade.