Van Eğitim ve Araştırma hastanesine başvuran hastalarda rotavirüs, enterik adenovirüs sıklığının araştırılması
Investigation of the frequency of rotavirus, enteric adenovirus in patients applied to Van Education and Research Hospital
- Tez No: 729399
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Viral patojenler gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde akut gastroenteritin en yaygın nedenidir çoğunlukla yaş gruplarına ve mevsimlere göre farklılıklar gösteren enfeksiyöz ajanlar tarafından gösterilir. Çalışmada akut gastroenterit tanısı ile hastaneye başvuran hastaların gaita örneklerinde Rotavirüs ve Enterik adenovirüsün yaş gruplarına ,cinsiyete,aylara ve yıllara göre sıklığının araştırılmasını amaçladık. Çalışmaya; SBÜ. Van Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Ocak 2015- Aralık 2020 yılları arasında (Altı yıl) 0-18 yaş arası hastaneye başvuran hastalarda takip edilen akut gastroenterit tanılı hastalar dâhil edilmiştir. Rotavirüs,(RV)Enterik adenovirüs(EAV)testi İmmünokromatografik yöntemlerle çalışılan Rotavirüsve enterik adenovirüs antijenlerini tanıyan Adeno-Rota kombistripleri (RDS, Türkiye, Qlungene, Çin) kullanılmıştır. Çalışmaya dahil edilen hastaların kayıtları retrospektif olarak incelenmiştir. Çalışmada takip edilen 28639 hastanın 3838'i (%13.4) rotavirüs pozitifliği, 10014 hastanın 343'ünde(%3,4) adenovirüs pozitifliği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Viral pathogens are the most common cause of acute gastroenteritis in developed and developing countries, mostly shown by infectious agents that differ by age groups and seasons. In this study, we aimed to investigate the frequency of Rotavirus and Enteric adenovirus in stool samples of patients admitted to the hospital with the diagnosis of acute gastroenteritis, according to age groups, gender, months and years. In this study, patients diagnosed with acute gastroenteritis followed in University of Health Sciences, Van Training and Research Hospital between January, 2015 and December, 2020 (six years) between 0-18 years of age were included. Rotavirus(RV), Enteric adenovirus(EAV) test Adeno-Rota combistripes (RDS, Turkey, Qlungene, China) recognizing Rotavirus and enteric adenovirus antigens studied by immunochromatographic methods were used. The records of the patients included in the study were reviewed retrospectively. Rotavirus positivity was found in 3838 (13.4%) of 28639 patients followed in the study, and adenovirus positivity was found in 343 (3.4%) of 10014 patients. Of 3838 patients with positive rotavirus antigen, 2225 (13.8%) were male, 1613 (12.9%) were female; Of 343 (3.4%) patients with adenovirus antigen positivity, 191 (3.4%) were male and 152 (3.5%) were female.