İrfan Yalçın hayatı, sanatı ve romanları üzerine tematik bir inceleme
İrfan Yalçın, a thematic study on her life, art and novels
- Tez No: 729417
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 294
Özet
İrfan Yalçın, 23 Nisan 1934 yılında Zonguldak'ta doğar. Sanatçının edebiyatla tanışması lise yıllarında başlar. Bu dönemde çok sayıda dünya klasiğini okur. Sait Faik Abasıyanık'ın eserleriyle tanışır. 1953 yılında henüz 19 yaşındayken resim öğretmeni Orhan Aydın ve Mustafa Girgin ile birlikte Yeni Aydın adlı dergiyi çıkarırlar. Varlık, Yeditepe ve Türk Dili dergilerini takip eder. Akabinde, Türk Dili ve Varlık dergilerinde ilk şiirleri ve eleştiri yazıları yayımlanır. İrfan Yalçın, üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi, Fransız Filolojisinde tamamlar. Toplumcu gerçekçi romancı anlayışıyla eserler kaleme alan İrfan Yalçın'ın ilk dönem romanlarında sade ve yalın bir dil anlayışı görülür. Buna karşılık Büyük Soytarı romanı ve takip eden eserlerinde dil işçiliği yoğunlaşmış ve şiirsel bir anlatı üslubu benimsenmiştir. Çok yönlü bir anlatıcı olan İrfan Yalçın eleştiri, hikâye, anı, tiyatro, şiir ve romanlar kaleme almıştır. Yapıtlarında toplumun çeşitli kesimlerinden yaşamları yoksulluk, yalnızlık gibi durumlarla tahrip edilmiş 'insanı' anlatır. Eserlerinde sevgi izleği önemli bir yer tutar. Yalçın'ın romanları insan sevgisine yöneliktir. Bununla beraber yabancılaşma, hüzün, aile, yoksulluk tema değerleri de eserlerde geniş yer tutmuştur. Anlatı kuramlarına vakıf olan yazar, eserlerinde çeşitli biçemleri kullanmıştır. Öz ve biçemin uyumlu olması gerekliliğini ifade eden muharririn ilk dönem eserlerinde belgesel roman ve röportaj tekniği öne çıkar. Bununla beraber romanlarında iç monolog, sahneleme tekniği, üstkurmaca, monolog ve geriye dönüş tekniklerini kullanmıştır. Zaman zaman bir aydın duyarlılığıyla toplumun aksayan yönlerine dikkat çeker. Yalçın, kapitalist sistemin 'köşeye sıkıştırdığı' bireyi anlatmıştır.
Özet (Çeviri)
İrfan Yalçın was born on April 23, 1934 in Zonguldak. His father was a shoemaker. The artist's acquaintance with literature begins in high school years. In this period, the author, who reads many world classics, begins to take a close interest in literature and reads the works of Sait Faik Abasıyanık. Abasıyanık made an important contribution to his acquaintance with writing. In 1953, when he was only 19 years old, together with his art teacher Orhan Aydın and Mustafa Girgin, they published the journal called Yeni Aydın. It followed by the journals named Varlık, Yeditepe ve Türk Dili. Subsequently, his first poems and literary criticisms were published in Türk Dili and Varlık journals. İrfan Yalçın received his university education in French Philology at Istanbul University. A simple and plain language is seen in the first period novels of İrfan Yalçın, who wrotes his works with a social realist novelist understanding. On the other hand, in Büyük Soytarı novel and the following works, language work intensified and he adopted a poetic narrative style. As a versatile writer İrfan Yalçın has written literary critisims, stories, memoirs, plays, poems and novels. In his works, he describes the human from various segments of society whose lives have been destroyed by situations such as poverty and loneliness. The theme of love has an important place in his works. Yalcin, novels are intended for human love. Therewithal, the themes of alienation, sadness, family, poverty have a wide place in the works. The author, who is knowledgeable with narrative theories, used various styles in his works. Documentary novel and interview technique come to the fore in the first period works of the author, who expresses the necessity of harmony between essence and style. In addition, he used interior monologue, staging technique, metafiction, monologue and flashback techniques in his novels. From time to time, he draws attention to the failing aspects of society with an intellectual sensitivity. Yalçın, describes the individual who was“driven into a corner”by the capitalist system.