Okul dışı öğrenme ortamlarına yönelik sınıf öğretmenlerinin kaygı düzeylerinin incelenmesi
Investigation of anxiety levels of primary school teachers' towards out-of-school learning environments
- Tez No: 729463
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN SEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada okul dışı öğrenme ortamlarına yönelik sınıf öğretmenlerinin kaygı düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Karma araştırma yaklaşımı benimsenen çalışmada açıklayıcı sıralı desen kullanılmıştır. Araştırmaya 2021- 2022 eğitim-öğretim yılında Malatya il merkezinde görev yapan 407 sınıf öğretmeni katılmıştır. Çalışmanın amacı kapsamında ölçüt örnekleme yöntemi ile belirlenen gönüllülük esasına dayalı olarak 10 sınıf öğretmeninden görüş alınmıştır. Nicel aşamada veri toplama aracı olarak kullanılan 25 maddelik ölçeğin ilk bölümünde kişisel bilgiler yer almaktadır. Nitel aşamada veri toplama aracı olarak ise yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Çalışmanın alt problemlerine yönelik olarak kullanılan ölçek puanlarından elde edilen veriler betimsel istatistiki yöntemler kullanılarak çözümlenmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşme formunda yer alan açık uçlu sorular ise içerik analizi yapılarak irdelenmiştir. Araştırma bulgularından sınıf öğretmenlerinin okul dışı öğrenme etkinliklerine yönelik kaygı puanlarının cinsiyet, okul türü ve görev yaptıkları yerleşim yerinin sosyoekonomik özellikleri açısından farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Sınıf öğretmenlerinin okul dışı öğrenme alanlarını olarak daha çok okulun sosyoekonomik imkânlarına göre belirledikleri görülmektedir. Öğretmenlere göre okul dışı etkinliklerin sınıf içi öğrenmeleri desteklediği, öğrencilerin bilgi düzeyini artırdığı, sorumluluklarını geliştirdiği belirtilmiştir. Okul dışı öğrenme alanlarında öğretmen kaygılarının öğrenci güvenliği, etkinliği planlama ve ekonomik nedenlerden kaynaklı olduğu sonucuna varılmıştır. Araştırma sonuçlarından yola çıkılarak sınıf öğretmenlerinin okul dışı öğrenme ortamlarına yönelik kaygı düzeylerinin azaltılmasına ilişkin önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the study, it is aimed to examine the anxiety levels of primary school teachers towards out-of-school learning environments. In the study, which adopted a mixed research approach, exploratory sequential design was used. 407 primary school teachers working in Malatya city center participated in the research in the 2021-2022 academic year. Within the scope of the purpose of the study, opinions were received from 10 classroom teachers on the basis of voluntariness determined by the criterion sampling method. Personal information is included in the first part of the 25-item scale, which is used as a data collection tool at the quantitative stage. In the qualitative phase, a semi-structured interview form was used as a data collection tool. The data obtained from the scale scores used for the sub-problems in the research were analyzed using descriptive statistical methods. Open-ended questions in the semi-structured interview form were analyzed by content analysis. From the research findings, it was concluded that the anxiety scores of the primary school teachers towards out-of-school learning activities differ in terms of gender, school type and socioeconomic characteristics of the settlement where they work. It is seen that primary school teachers mostly determine out-of-school learning areas according to the socio-economic opportunities of the school. According to the teachers, it was stated that out-of-school activities support classroom learning, increase students' knowledge level, and improve their responsibilities. It has been concluded that teacher concerns in out-of-school learning areas are caused by student safety, activity planning and economic reasons. Based on the results of the research, suggestions were made to reduce the anxiety levels of primary school teachers' towards out-of-school learning environments.