2021 Türkiye orman yangınları sürecinde Orman Genel Müdürlüğü'nün Twitter'daki kriz iletişimi
The crisis communication of the General Directorate of Forests on Twitter in the process of 2021 Turkey forest fires
  1. Tez No: 729474
  2. Yazar: BARIŞ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Halkla İlişkiler, Journalism, Public Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Medya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Kriz kavramı, olumsuz bir olayın gerçekleşmesiyle değil, insanların o olay hakkında olumsuz konuşmaya başlamasıyla ortaya çıkar. İnsanlar konuşmaya başladığı anda ise devreye kriz iletişimi girer. İnsanların gündem hakkında konuştuğu bir yerde krizler de konuşulmaya başlar ve böyle bir ortamda sosyal medya, krizin hem kaynağı hem de çözüm yeri olabilir. Günümüzde artık kişiler veya kurumlar için sosyal medya, dijital varlığın bir göstergesi konumundadır. Güncel gelişmeler doğrultusunda, sahada yaşanan bir krizin sosyal medyaya yansımalarını ve uygulanan kriz stratejilerini analiz edebilmek maksadıyla; 28 Temmuz – 12 Ağustos 2021 tarihleri arasında Türkiye'de meydana gelen ve Cumhuriyet tarihinin en büyük orman yangınları olarak kabul edilen 299 orman yangınıyla mücadele eden Orman Genel Müdürlüğünün 16 günlük süre zarfında Twitter üzerinden paylaştığı içeriklerde kullandığı kriz iletişim stratejilerinin incelenmesi bu çalışmanın ana konusunu oluşturmuştur. Kuruma ait Twitter paylaşımları, W. T. Coombs'un Durumsal Kriz İletişimi Teorisi çerçevesinde hazırlanan kodlama cetveli kullanılarak içerik analizi yöntemine tabi tutulmuş, elde edilen veriler frekans analizi tekniğiyle işlenmiştir. Tespit edilen bulgular neticesinde, kurumun Twitter'ın sunduğu teknik imkânları ve gerekliliklerini etkin olarak uyguladığı fakat çoğunlukla tek yönlü iletişim metoduyla içerik paylaştığı, iki yönlü etkili iletişimin gereklerini yerine getirmede tercihen yetersiz kaldığı, bununla beraber, içinde bulunduğu krizin kurum itibarı üzerindeki yıkıcı etkisini azaltmak için izlediği kriz müdahale stratejileri arasından destekleme stratejisine ağırlık verdiği saptanmıştır. Kurum uyguladığı stratejilerle, paydaşlarının empati kurma duygusuna hitap ederek krizin beraberinde getirdiği toplum baskısının empati sayesinde toplum desteğine dönüştürmeyi hedeflemiştir. Çalışmada faydalanılan kriz müdahale stratejilerinin başka örnek olaylar üzerinde, geliştirilerek uygulanması hâlinde çalışmanın akademik literatüre olan katkısının daha da artacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of crisis emerges not when a negative event occurs, but when people start talking negatively about that event. As soon as people start talking, crisis communication comes into play. In a place where people talk about the agenda, crises also begin to talk, and in such an environment, social media can be both a source and a solution to the crisis. Today, social media is an indicator of digital presence for individuals or institutions. The fires that took place in Turkey between July 28 and August 12, 2021 were accepted as the largest forest fires in the history of the Republic. In line with current developments, in order to analyze the reflections of a crisis in the field on social media and the crisis strategies applied; The main subject of this study is to examine the crisis communication strategies used by the General Directorate of Forestry, which is fighting 299 forest fires, in the content shared on Twitter. Twitter shares belonging to the institution were subjected to content analysis method using the coding scale prepared within the framework of W. T. Coombs' Situational Crisis Communication Theory, and the obtained data were processed with frequency analysis technique. As a result of the findings, it has been determined that the institution implements the technical possibilities and requirements of Twitter effectively, but mostly shares content with one-way communication method, is preferably insufficient to fulfill the requirements of effective two-way communication, however, in order to reduce the destructive effect of the crisis on the corporate reputation. It was determined that among the crisis intervention strategies he followed, he focused on the support strategy. With the strategies it implemented, the institution aimed to turn the social pressure brought by the crisis into community support through empathy by appealing to the empathy of its stakeholders. It is thought that the contribution of the study to the academic literature will increase if the crisis intervention strategies used in the study are developed and applied on other case studies.