Farklı doldurucu içerikli tepilebilir ve akışkan kompozitlerin termomekanik çiğneme sonrası aşınma dirençlerinin değerlendirilmesi
Comprasion of wear resistances of condensable and flowable composites with different fillers after thermomechanical loading
  1. Tez No: 729475
  2. Yazar: SABRİ TÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL YAŞA
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı farklı doldurucu içeriklerine sahip tepilebilir ve akışkan kompozitlerin termomekanik çiğneme sonrası aşınma dirençlerinin karşılaştırılmasıdır. Yöntem: Çalışmamızda nanohibrit dolduruculu tepilebilir (G-aenial Posterior, GC) ve akışkan (G-aenial Universal Injectable, GC), nanofil dolduruculu tepilebilir (Filtek One Bulk-fill Restorative, 3M) ve akışkan (Filtek Ultimate Flow, 3M) ve submikron dolduruculu tepilebilir (Estelite Sigma Quick Posterior, Tokuyama) ve akışkan (Estelite Bulk-Fill Flow) olmak üzere toplam 6 adet kompozit materyalinden 8.8 mm çapında ve 2 mm kalınlığında kompozit diskler hazırlandı(n=12). Kontrol amacıyla premolar dişlerin bukkal yüzeyleri aşındırılarak düzlemsel hale getirilerek kompozit disklerle birlikte yer düzlemine paralel şekilde akrilik rezin içerine gömüldü (n=12). Hazırlanan örnekler karşıtlarında 6 mm çapında steatite topları olacak şekilde termal sikluslu (5-55oC, 60 sn. bekleme süresi ≈900 kez) çiğneme simülatöründe (49 N kuvvet altında, 1,7 Hz frekansta, 1 mm lateral hareketle) 240.000 döngü ile aşınmaya maruz bırakıldı. Örneklerin yüzeyleri aşınma miktarlarının ölçümü için lazer tarayıcı cihaz ile taranarak aşınma hacmi ve aşınma derinlikleri hesaplandı. Elde edilen verilerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro-Wilk testiyle incelendi. Viskozite ve doldurucu tipine göre aşınma hacmi ve derinliğinin karşılaştırılmasında İki yönlü MANOVA kullanıldı ve çoklu karşılaştırmalar Duncan testiyle gerçekleştirildi. Önem düzeyi p0,05). Tepilebilir kompozitlerin aşınma hacmi ise akışkan kompozitlerden anlamlı derecede düşük bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to compare the wear resistance of condensable and flowable composites with different filler contents after thermomechanical chewing. Method: Composite discs with a diameter of 8.8 mm and a thickness of 2 mm were prepared from a total of different six composite materials including nanohybrid filled condensable (G-aenial Posterior, GC) and flowable (G-aenial Universal Injectable, GC), nanofilled condensable (Filtek One Bluk-fill Restorative, 3M) and flowable (Filtek Ultimate Flow, 3M) and submicron filled condensable (Estelite Sigma Quick Posterior, Tokuyama) and flowable (Estelite Bulk-Fill Flow) (n=12). For the control, the buccal surfaces of the premolars were abraded planary and embedded in acrylic resin parallel to the ground plane with the composite discs (n=12). The prepared samples are exposed to wear with 240,000 cycles in a chewing simulator (49 N force, 1.7 Hz frequency, 1 mm lateral movement) with thermal cycling (5-55 0C, 60 sec. waiting time ≈900 times) with 6 mm diameter steatite balls as an antagonist. The surfaces of the samples were scanned with a laser scanner to measure the amount of wear. Then, the wear volume and depth of wear were calculated. The conformity of the obtained data to the normal distribution was examined with the Shapiro-Wilk test. Two-way MANOVA was used to compare the wear volume and depth by and filler type and viscosity. Multiple comparisons were performed with Duncan's test. Significance level was taken as p0.05). The wear volume of the condensable composites was found to be significantly lower than the flowable composites (p0, 05).