Kavramsal sanat ve enstalasyon: Sarkis Zabunyan örneği
Conceptual art and installation: Sarkis Zabunyan
- Tez No: 729484
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÜSTÜNİPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın konusu olan Sarkis Zabunyan kavramsal sanat çerçevesinde incelenmiştir. Duchamp, Beuys ve Sarkis üzerinden kavramsal sanat ve enstalasyon sanatı kısaca ortaya konmuştur. Enstalasyon ve kavramsal sanat akımları 20. yüzyılın toplumsal ve kültürel olaylarıyla birlikte ele alınıp sanat ve çevre arasında bağ kurulmuştur. Savaşlar ve modernizmle gelen yenilikler toplumda radikal değişimlere neden olmuştur. Duchamp ile başlayan hazır nesne ile malzeme anlayışında değişiklikler oluşmuş, sanatçılar eserlerinde anlatımı güçlendirecek ve besleyecek nesneler seçmeye başlamışlardır. Mekânın ve sergilemenin sanatta önemi artarken oluşturulan eserle mekânın birbirini tamamlaması için düzenlemelere gidilmiştir. Dünyanın her yerinde eşit zamanda ortaya çıkan kavramsal sanat örneklerine Türkiye'den de Sarkis Zabunyan'ı örnek gösterebiliriz. Sarkis, sanat anlayışında ve bahsettiği konularda sahip olduğu kültürü ve bulunduğu toprakları yansıtırken sanata kozmopolit bir noktadan da bakar. Bellek, hatıra ve geçmiş üzerine çalışan sanatçının siyasi işleri de bulunmaktadır. Kullandığı her nesnenin kendi kişisel tarihinde yeri olan sanatçı, birey üzerinden çevresini de işlemektedir.
Özet (Çeviri)
Sarkis Zabunyan who is the main subject of this dissertation, has been studied in regards with conceptual art movement. Furthermore, Installation and conceptual art have been briefly analysed through figures such as Duchamp, Beuys and Sarkis. Installation and conceptual art have also been discussed with reference to 20th century cultural and socio-political develepments while establishing connection between art and the then present environment. Wars and modernism brought about critical shifts in society. Subsequently, Duchamp's ready-mades led to a change in mediums to those which mainly function to induce and strengthen the narration and expression of the art work. While space and the manner of exhibition gained immense importance, artists started working towards creating a dialogue between the art work and the space. Sarkis Zabunyan is an outstanding Armenian representative (born and raised in Turkey) of conceptual art which emerged around the same time around the world. Whilst the culture and idiosyncrasies of his homeland are innately reflected in his works as well as in his sense of art, Sarkis clearly adopts a cosmopolitan approach. The artist is primarily interested in memory, recollection, past and has political works as well. He uses personal objects and emraces microcosmic approach as he studies individuals to understand their environment.