Ailevi Akdeniz Ateşi ile takipli erişkin hastalarda migren komorbiditesi ve nöropsikolojik profilin incelenmesi
Examination of migraine comorbidity and neuropsychological profile in adult patients followed with family Mediterranean Fever
  1. Tez No: 729491
  2. Yazar: NAGİHAN UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER ŞENEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Bu çalışmada Ailevi Akdeniz Ateşi(AAA) ile takip edilen erişkin hastalarda migren görülme sıklığının tespit edilmesi ve bu hastaların nöropsikolojik bulgular açısından değerlendirilmesi amaçlandı. Hastalar ve Yöntem: Çalışmaya Erciyes Üniversitesi Romatoloji polikliniğine başvuran, Tel-Hashomer kriterlerine göre AAA tanısı alan, 18-85 yaş aralığında olan, antipsikotik ve antidepresan kullanımı olmayan 105 hasta dahil edildi. Hastaların demografik verileri, detaylı tıbbi öyküleri, tam kan sayımı, biyokimya ve idrar tetkikleri kayıt altına alındı. Birleşik heterozigot ve homozigot mutasyonu olan hastalar bir grup, heterozigot mutasyonu olanlar ve mutasyon saptamayan hastalar bir grup olarak değerlendirildi. Ayrıca en az bir tane M694V mutasyonu içerenler ve M694V mutasyonu içermeyenler olarak ek gruplandırma yapıldı. Tüm hastalar migren varlığı açısından değerlendirildi. Hastalara nöropsikolojik değerlendirme için Hastane Anksiyete Depresyon Ölçeği (HAD), Eysenck Kişilik Anketi-Gözden Geçirilmiş Kısaltılmış Formu (EKA-GGK), Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ), Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği (SBÇTÖ) uygulandı. Migren saptanan hastalara ek olarak Migren Yeti Yitimi Ölçeği (MIDAS) uygulandı. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen 105 hastanın 73'ü (%69,5) kadın, 32'si (%30,5) erkektir. Baş ağrısı şikayeti 56(%53,3) hastada saptanmış olup 32(%30,5) hastanın baş ağrısı tipi migren kriterlerine uygundu.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to determine the frequency of migraine in adult patients followed up with Familial Mediterranean Fever (FMF) and to evaluate these patients in terms of neuropsychological findings. Patients and Methods: The study included 105 patients who applied to the Erciyes University Rheumatology outpatient clinic, were diagnosed with FMF according to Tel-Hashomer criteria, were between the ages of 18-85, and were not using antipsychotics or antidepressants. Demographic data, detailed medical history, complete blood count, biochemistry and urinalysis of the patients were recorded. Patients with combined heterozygous and homozygous mutations were evaluated as one group, and patients with heterozygous mutations and no mutations were evaluated as a group. In addition, additional grouping was made as those containing at least one M694V mutation and those without M694V mutations. All patients were evaluated for the presence of migraine. Hospital Anxiety Depression Scale(HAD), Eysenck Personality Questionnaire Revised Short Form(EPQR-S), Multidimensional Scale of Perceived Social Support(MSPSS), Coping with Stress Scale were administered to the patients for neuropsychological evaluation. In addition, Migraine Disability Assessment Scale(MIDAS) was applied to patients with migraine. Results: Of the 105 patients included in our study, 73 (69.5%) were female and 32 (30.5%) were male. Headache complaint was detected in 56 (53.3%) patients, and the headache type of 32 (30.5%) patients was suitable for migraine criteria.