Yaşlı bireylerin beslenme durumları ve yeme farkındalıklarının saptanması; Muğla örneği
Determining the nutrition status and mindful eating in elder; Muğla city case
- Tez No: 729502
 - Danışmanlar: PROF. DR. FATMAGÜL YUR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 89
Özet
YAŞLI BİREYLERİN BESLENME DURUMLARI VE YEME FARKINDALIKLARININ SAPTANMASI; MUĞLA ÖRNEĞİ Bu araştırma yaşlı bireylerde beslenme durumu ve yeme farkındalığı düzeylerini tanımlamak ve aralarındaki ilişkiyi incelemek amacıyla tanımlayıcı araştırma olarak planlanıp yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini Muğla il merkezi ve ilçelerinde Tazelenme Üniversitesine kayıtlı 60 yaş ve üstü bireyler oluşturmuştur. Bu çalışma toplam 234 (80'i erkek, 154'si kadın) birey üzerinde yürütülmüştür. Çalışma verileri bireylerin sosyo-demografik bilgilerine yönelik sorular ile Mini Nütrisyonel Değerlendirme Testi-Kısa Formu ve Yeme Farkındalığı Ölçeğinin yer aldığı bir form aracılığıyla online olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
DETERMINING THE NUTRITION STATUS AND MINDFUL EATING IN ELDER; MUĞLA CITY CASE This research was planned and carried out as a descriptive esearch in order to define nutrition status and mindful eating levels in elderly and to examine the relationship between them. The sample of the study consisted of individuals aged 60 and over who were enrolled in Refreshment University in Muğla city center and its districts. This study was conducted on a total of 234 (80 males, 154 female) individuals. The study data were obtained online through a form that included questions about the socio-demographic information of the individuals, the Mini Nutritional Assessment Test-Short Form and the Mindful Eating Questionnaire.