Koroner arter ektazi hastalarında ileri glikozilasyon son ürün ve okside-LDL reseptör fonksiyonel gen varyasyonlarının etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of functional gene variations of the receptor of advanced glycation end products and the receptor of oxidized LDL in coronary artery ectasia patients
  1. Tez No: 729507
  2. Yazar: EZGİ IRMAK ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA YILMAZ AYDOĞAN, DOÇ. DR. ÖZLEM KÜÇÜKHÜSEYİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Kardiyoloji, Moleküler Tıp, Genetics, Cardiology, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Koroner arter ektazisi (KAE) etiyolojisinin %50 oranında ateroskleroz kaynaklı olduğu bilinse de, patojenezi tam olarak aydınlatılamamıştır. Çalışmamızda 98 KAE hastası ve 100 kontrolden oluşan gruplarda daha önce kardiyovasküler hastalıklarla ilişkili olduğu bildirilen RAGE geni -374 T>A (rs1800624) ve G82S (rs2070600) ile OLR1 geni 3'UTR (rs1050283) ve K167N (rs11053646) polimorfizmleri gerçek-zamanlı PZR yöntemiyle ve serum sRAGE ve sOLR1 düzeylerini ELISA yöntemiyle inceleyerek KAE'deki etkilerini saptamayı amaçladık. KAE grubunda kontrol grubuna göre serum sOLR1 düzeyi yüksek iken (p=0,03), sRAGE düzeyi benzerdir (p>0,05). KAE grubunda kontrollere göre RAGE -374 T>A nadir A allel frekansı yüksek bulunmuştur (GR:3,6, %95 GA: 2,243-5,823, pT) TT genotip frekansı nondiyabetiklere göre yüksek gözlenmiştir (p=0,041). Çok değişkenli regresyon analizi hiperlipidemi (p=0,05) ve RAGE -374 A allelinin (pA polimorfizmi A allelinin KAE gelişimi riskiyle ve erken hastalık gelişimiyle ilişkileri ilk kez gösterilmiştir. Ayrıca, KAE hastalarında antihipertansif ve statin tedavisinin RAGE -374 A alleliyle ilişkili düşük sRAGE düzeyinde artışa, dolayısıyla KAE prognozunun iyileşmesine katkı sağlayabileceği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The etiology of coronary artery ectasia (CAE) is known as atherosclerosis in 50% of cases, yet the pathogenesis remains unidentified. In our study, we aimed to determine the effects of RAGE -374 T>A (rs1800624), RAGE G82S (rs2070600), OLR1 3'UTR (rs1050283), and OLR1 K167N (rs11053646) polymorphisms that were previously linked to cardiovascular diseases by real-time PCR, serum sRAGE and sOLR1 levels by ELISA for CAE development in groups including 98 CAE patients and 100 controls. In CAE group compared to controls, serum sOLR1 levels were higher (p=0.03) whereas sRAGE levels were similar (p>0.05). The RAGE -374A allele frequency was higher in CAE group than controls (OR: 3.6, 95% CI: 2.243-5.823, pT) TT genotype was higher in type 2 diabetic CAE patients than nondiabetics (p=0.041).