AORT kapak koruyucu kök replasmanı operasyonlarının orta dönem sonuçları
Mid-term result of aortic valve-sparing root replacement surgery
  1. Tez No: 455196
  2. Yazar: BERRA ZÜMRÜT TAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ GÖKSEDEF
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda; İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi A.D.'da anulo-aortik ektazi tanısı olan ve aort kapak koruyucu kök replasmanı operasyonu yapılan hastaların kontrol ekokardiyografi ve BT (bilgisayarlı tomografi) ile retrospektif olarak orta dönem sonuçların ortaya konması hedeflenmiştir. HASTALAR VE YÖNTEM: Çalışmamıza 2012-2016 yılları arasında 20 hastaya elektif ve 4 hastaya acil olarak, aort kapağı koruyucu operasyon uygulanan 24 hasta dahil edildi. Hastaların dördünde Tip 1 Aort diseksiyonu, ikisinde biküspit aort kapak ve ikisinde Marfan sendromu ve birinde Takayasu arteriti öyküsü vardı. Diğerlerinde reimplantasyon prosedürü uygulandı. Distal anastomozlar iki hasta dışında TCA (total sirkulatuar arrest) altında gerçekleştirildi. Hastalar 1. , 6. ve 12. ay ekokardiyografi ve kontrol BT çekilerek değerlendirildi. BULGULAR: Hastaların %83,3'ü (n=20) erkek, %16,7'si (n=4) kadındır, ortalama yaş 55,46±13,01 yıldır. 14 hastada asendan aort anevrizması ve orta/ orta-ileri aort AY(aort yetmezliği), yedisinde KAH (koroner arter hastalığı) ve ikisinde ileri MY(mitral yetmezlik) mevcuttu. Hastalar ortalama 33,00±9,53 ay takip edildi. Hastanede yatış süresi ortalama 12,28±8,96 gündür. Erken dönemde 24 hastanın 3'ünde (%12,5) postoperatif düşük debi ve sepsis nedeniyledir. Geç dönemde AY nedeniyle reoperasyon ve ölüm görülmemiştir. SONUÇ: Elektif aort kapak koruyucu kök replasmanı operasyonunun orta dönem sonuçları oldukça tatminkardır. Mekanik kapak replasmanının dezavantajları olan antikoagülasyon gerektirmesi ve enfeksiyon riskinin ortadan kaldırması, nativ aort kapağın korunmasını sağlaması açısından mutlaka düşünülmelidir. Dezavantajları re-operasyon, re-replasmandır. Akut diseksiyon hastalarında erken dönem sonuçlar iyi değildir. ANAHTAR KELİMELER: Aort kök replasmanı, anulo-aortik ektazi, aort anevrizması, aort diseksiyonu, biküspit aort kapak, Marfan sendromu, mortalite, morbidite
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: To investigate the mid-term echocardiography and computed tomography (CT) results of valve-sparing aortic root replacement surgery (VSARR) in patients who were diagnosed with annuloaortic ectasia in our faculty. PATIENTS AND METHODS: Between 2012-2016, 24 patients with histories of type 1 aortic dissection (4), Marfan syndrome (2), bicuspid aortic valve (2) and Takayasu arteritis (1) included to our study. There was aortic aneurysms and mild / moderate-to-severe aortic regurgitation (AR) in 14; coronary artery disease in 7 and severe mitral regurgitation in 2 of the patients. 20 patients had elective and 4 patients had urgent operation. Florida sleve procedure was performed in one, reimplantation procedure was performed in others. Distal anastomoses were performed under TCA except for two patients. In 1st,6th and 12th months control echocardiography and CT were performed. RESULTS: 83,3% of patients (n = 20) were male, 16,7% (n = 4) were female, mean age was 55,46 ± 13,01 years. Patients were followed for an average 33,00 ± 9,53 months. The average length of hospital stay was 12,28 ± 8,96 days. 3 patient (12,5%) died due to low flow rate and postoperative sepsis and 3 patients (15%) died due to non-cardiac reasons in early period. CONCLUSION: Mid-term results of elective VSARR surgery are quite satisfactory. It must be considered in terms of ensuring the protection of the native aortic valve despite the disadvantages like anticoagulant medication and increased risk of infection of mechanical valve replacement. Disadvantages of this procedure are re-operations and re-replacement. Early results in patients with acute dissection is not good.