Oral glukoz tolerans testi esnasında maternal glukoz alımının fetoplasental kan akımı ve fetal karaciğer kan dolaşımına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of maternal glucose intake on fetoplacental blood flow and fetal liver blood circulation during oral glucose tolerance test
- Tez No: 729509
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ KARÇAALTINCABA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Gestasyonel diyabetes mellitus (GDM), gebelikle başlayan, daha önce tanı almamış hastalarda glukoz intoleransı olarak tanımlanır ve artmış makrozomi riski ile birliktedir. Fetal karaciğer kan akımı ise fetal büyümenin düzenlenmesinde rol oynamaktadır. Karaciğere giden kan akımının artması ile mitotik aktivite ve insülin benzeri büyüme faktörlerinin hepatik sekresyonu artmaktadır. Çalışmamızda Ultrasonografik Doppler incelemesi kullanılarak glukoz alımının fetoplasental ve fetal karaciğer akımı üzerindeki etkilerinin incelenmesi ve GDM olan annelerde farklılık olup olmadığının değerlendirilmesi hedeflendi. Prospektif kohort olarak dizayn edilen çalışmaya Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı, rutin kontrol amaçlı başvuran 18-40 yaş arası, tekil gebeliği olan 29 GDM, 123 kontrol olmak üzere 152 gebe dahil edilmiştir. Tüm gruplardaki gebelerin fetal biyometrik ve Doppler ölçümleri 24-28. gebelik haftaları arası alınmış ve kaydedilmiştir. Doppler ölçümleri açlık ve OGTT sonrası 1. Saatte olmak üzere 2 kere yapılmıştır. Ortalama yaş kontrol grubunda 29.31±4.41, GDM grubunda 32.55±5.32idi (p=0,001). Çalışmamızda tüm hastalarda açlık durumuna kıyasla OGTT sonrası 1.
Özet (Çeviri)
Gestational diabetes mellitus (GDM) is defined as glucose intolerance in previously undiagnosed patients that starts with pregnancy and is associated with an increased risk of macrosomia. Fetal liver blood flow plays a role in the regulation of fetal growth. Mitotic activity and hepatic secretion of insulin-like growth factors increase with increased blood flow to the liver. In our study, it was aimed to examine the effects of glucose uptake on fetoplacental and fetal liver flow using Ultrasonographic Doppler examination and to evaluate whether there is a difference in mothers with GDM. The study, which was designed as a prospective cohort, included 152 pregnant women, 29 GDM with singleton pregnancy, 123 controls, between the ages of 18-40, who applied to Gazi University Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology for routine control. Fetal biometric and Doppler measurements of pregnant women in all groups are 24-28. were taken between the gestational weeks and recorded. Doppler measurements were made twice, fasting and at the 1st hour after OGTT. The mean age was 29.31±4.41 years in the control group and 32.55±5.32 years in the GDM group (p=0.001).