Türk Hukukunda önödeme
Forepayment in Turkish Law
  1. Tez No: 72951
  2. Yazar: ALİ RIZA ÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
ÖZET Önödeme, yalnız para cezasını veya kısa süreli hürriyeti bağlayıcı cezaları gerektiren suçlarda ve özellikle kabahatlerde, kendisine suç isnat edilen kimsenin mahkum olabileceği para cezasını veya kısa süreli hürriyeti bağlayıcı cezanın aşağı haddinin paraya çevrilmesi sonucu bulunacak miktarı ödeyerek aleyhine kamu davası açılmaması ve bazı hallerde de dava açılmışsa, bunun düşmesi sonucunu doğuran bir müessesedir. önödemenin amacı, müeyyidesi fazla ağır olmayan suçlarda, fail ile devlet arasında bir uyuşma sağlamak suretiyle mahkemelerin yükünü hafifletmek yanında basit suçlardan ötürü kişinin suçlu olarak damgalanmasını önlemektir. Mahkemeler bu suretle daha önemli işlere vakit ayırabilecek, dolayısıyla davaların sonuçlandırılması hızlanacaktır. Ayrıca önödeme vasıtasıyla bir mahkumiyet hükmü önlendiğinden kişi suçlu olarak damgalanmamakta, kısa süreli hürriyeti bağlayıcı cezaların olumsuz etkilerinden korunmuş olmaktadır. önödeme ilk defa kanunlarımıza kaynak İtalyan Ceza Kanununun 101. maddesinde düzenlenen şekliyle 1926 yılında girmiştir, ilk haliyle sadece para cezaları ve kabahatler için söz konusu olan önödeme zaman içinde yapılan değişikliklerle hapis cezaları ve cürümler içinde uygulanır oldu. 5.3.1973 tarihli 1696 sayılı kanunla CMUK.na aktarılan önödeme, 7.1.1981 tarihli 2370 sayılı kanunla tekrar TCK.ya aktarılmıştır. 14.12.1988 tarihli 3506 sayılı kanunla yapılan en son değişiklikle kanunda yazılı yukarı haddi üç aya kadar olan hürriyeti bağlayıcı cezalar önödeme kapsamına alınarak önödemenin uygulama alanı genişletilmiştir. Yeni öntasarı da ise önödeme sınırı bir yıla çıkartılarak, önödemenin uygulama alanını daha da genişletmek için adım atılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Forepayment is an institution resulting from the fact that if a person attributed to an offence is likely to be fined for non-indictable offences which require short- term or freedom-binding punishment and he pays the fine converted from an offence and stops the process of public prosecution or when the claim ends up in itself in some cases. The goal of forepayment, for misdemeanors, is to establish peace between criminal and State, lighten the burden of courts and stop the fact that he is seen as a criminal because of misdemeanors. From this standpoint of view, courts will be able to spare time to deal with more important things and the suits will result more easily. Apart from this, by means of forepayment, as conviction stops, the person will not be treated as a criminal and he will be protected against the negative effects of short- term and freedom-binding punishment. Forepayment took its place in our laws in 1926 with its regulated form taken from the Italian Criminal Law, act no. 101. Forepayment which used to be for fine punishment and misdemeanors has started to be applied for prisonment and felonies with some changes. Forepayment which was transferred to Criminal Procedural Law with an act no 1696 and dated 05.03.1973 took its place in the Turkish Criminal Law again with an act no 2370 and dated 07.01.1981. And with the recent change made by the act no 3506 and dated 14.12.1988, freedom-binding offences with three-year punishment ( maximum) were included and and application area for forepayment was extended. In the new draft law, the forepayment limitation has been increased to one (1) year and so its application area has started to be more extended.