Türk Ceza Hukukunda önödeme
Türk Ceza Hukukunda önödeme
  1. Tez No: 241989
  2. Yazar: KORAY KESGİN
  3. Danışmanlar: PROF. İSA DÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Önödeme, belirli ağırlık derecesine ulaşmayan suçların işlenmesi halinde ortaya çıkmaktadır. Temelde kişinin adli sicilinin bozulmaması ve mahkemelerin iş yoğunluğunun azaltılması amacıyla getirilmiş bir kurumdur. 765 sayılı Ceza Kanununda yer almış olmakla birlikte Yeni Türk Ceza Kanununda uygulama alanı daraltılmış şekilde varlığını korumaktadır.Bilimsel çalışmamız dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde önödeme kavramı, tarihçesi, karşılaştırmalı hukuktaki yeri, hukuki niteliği ve çeşitleri ele alınmıştır.İkinci bölümde, önödeme kurumunun şartları ve uygulanma koşulları üzerinde durulmuştur.Üçüncü bölümde, önödemenin uygulanamayacağı, yasaklandığı haller ile önödemenin sonuçları üzerinde durulmuştur.Dördüncü ve son bölümde Türk Ceza Kanununda ve özel yasalarda önödemeye bağlı suçlar kısaca sayılmış ve açıklanmıştır.Anahtar Kelime : Önödeme
Özet (Çeviri)
Advance payment takes place when a crime that is not an indictable offence is commited. Basically, it serves two purposes which is to lighten the heavy work burden on courts and to keep people from record of previous convictions. It is composed in Turkish Criminal Code Laws no 5238 with a restricted field of application on contrary to Turkish Criminal Code Law no 765.This research has 4 parts, part 1 considers on the concept,history, comperative law formation and types of advance payment. In part 2 implementation clauses and circumstances of advance payment are explained. Part 3 dwells upon the banned conditions and the conse quences of advance payment.Finally in part 4 the crimes which make advance payment possible in Turkish Criminal Code and other codes are revealed.Key Word : Advance payment