Türk Ceza Hukukunda önödeme kurumu (5237 sayılı TCK. m.75)
Prepayment in Turkish Criminal Law (5237 no. TCC art. 75)
- Tez No: 807339
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN KIZILARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Önödeme, ceza hukukunda alternatif çözüm yolları arasında en eski geçmişe sahip olup vahamet arz etmeyen, görece önemsiz görülen suçlarda mahkemelerin iş yoğunluğunun azaltılması, kişilerin yargılama sürecinin olumsuz etkilerinden korunması amacıyla uyuşmazlığın klasik ceza yargılaması kuralları dışına çıkartılarak çözülmesini amaç edinen bir kurumdur. Nitekim 5237 sayılı TCK'da önödeme kurumunun işlevselliği ve uygulamasının artması için muhtelif tarihlerde yapılan değişiklikler de bu müesseseye verilen önemi gözler önüne sermektedir. Bilimsel çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde önödeme kavramı ve tanımı, kendisine atfedilen özellikler, tarihçesi, diğer ülke hukuklarındaki yeri, hukuki niteliği, Türk hukukundaki gelişimi ve diğer kurumlarla olan benzerlik ve farklılıkları ele alınmıştır. İkinci bölümde, önödeme kurumunun uygulanması için gereken temel şartlar, önödemenin yasaklandığı haller, özel soruşturma usulleri karşısındaki durumu, önödemenin çeşitleri ve uygulama koşulları değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Üçüncü bölümde ise önödemeye uyulması ya da uyulmaması halinde meydana gelen hukuki sonuçlar olasılıklar dâhilinde ele alınmış, verilen kararlara karşı başvurulabilecek kanun yolları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Prepayment, which has the oldest history among alternative dispute resolutions in criminal law, is an institution that aims to resolve the dispute by taking it out of the classical criminal justice rules in order to reduce the workload of the criminal courts for crimes that are not serious and are seen as relatively insignificant, and to protect individuals from the negative effects of the judicial process. As a matter of fact, the amendments made on different dates in the Turkish Criminal Code numbered 5237 in order to increase the functionality and application of the prepayment institution reveal the importance given to this institution. Our scientific work consists of three parts. In the first part, the concept of prepayment and its definition, the features attributed to it, its history, its place in the laws of other countries, its legal nature, its development in Turkish law and its similarities and differences with other institutions are discussed. In the second part, the basic conditions required for the application of the prepayment institution, the situations in which prepayment is prohibited, the situation in the face of special investigation procedures, the types of prepayment and the application conditions are evaluated. In the third part, the legal consequences that occur in case of compliance or non-compliance with the prepayment are discussed within the possibilities, and the legal remedies that can be applied against the decisions made are discussed.