Makedonya'da bektaşilik
The Bektashi order in Macedonia
  1. Tez No: 72953
  2. Yazar: METİN İZETİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AVNİ İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Anadolu'da XIII. yüzyılda ortaya çıkan Bektaşîlik, Osmanlı dönemi boyunca dünyanın birçok bölgesine yayılmıştır. Balkanların ve özellikle Makedonya'nın İslamlaşmasında, bölgede değişik sanatların gelişmesinde, etnik ve dinî dengelerin kurulmasında çok etkili olmuştur. Bu çalışma sırasında Makedonya Bektaşîliğinin tarihi seyri, mensuplarının inançları, adet ve gelenekleri hakkında mevcut olan literatür taranmış; anket, röportaj ve kişisel gözlem tekniklerinden de faydalanılarak bir sonuca varılmaya çalışılmıştır. Sarı Saltık, Seyyid Ali Sultan, Harabati Baba, Dikmen Baba ile Makedonya'da tohumları atılan Bektaşîlik, daha sonraları Kalkandelen Harabati Baba, Hıdır Baba, Dikmen Baba Tekkeleriyle Balkan yarımadasının siyasî ve sosyal hayatında etkili olmuş ve birçok toplumsal hareketin içinde yer almıştır. Günümüzde Bektaşîliği çok az tanımalarına rağmen“biz Bektaşîyiz”diyen Makedonya Bektaşîleri, bu bölgedeki faaliyetlerini üç tekkede (Kalkandelen Harabati Baba, Kırçova Hıdır Baba ve Kanatlar Dikmen Baba) devam ettirmektedirler. Çalışmamızın, Makedonya Bektaşîleri ile ilgili tüm problemleri tam olarak halletmemekle birlikte, boş olan bu sahada bilim dünyasına katkıda bulunacağını ummaktayız.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Bektashi order of Sufism that originated in central Anatolia in thirteenth century has spread to many regions of world during the ottoman period. İt was mainly the Bektashi order that contributed to spread of İslam in Macedonia and had strong influence on the development of various arts as well as on the establishment of religious and ethnic harmony in the region. İn this research we have investigated the available literature on the historical, development of Bektashi order in Macedonia, the beliefs and rituals and conventions of the followers of Bektashi order; and we have infer some conclusions on the subject by applying other research methods, such as questionaries, interwiews and observation. Bektashi order of Sufism that was introduced into Macedonia by Sari Saltık, Seyyid Ali Sultan, Harabati Baba and Dikmen Baba, had great influence on social and political life, and social movements in Balkan Peninsula after the establishment of covenants such as, Kalkandelen Harabati Baba, Kırçova Hıdır Baba, Kanatlar Dikmen Baba. Despite the fact that Bektashi order is less known in todays Macedonia, Bektashis of Macedonia who calls themselves“ We Bektashis”continue their activities in the region through three covenants of Kalkandelen Harabati Baba, Kırçova Hıdır Baba and Kanatlar Dikmen Baba. Far from being and exhaustive study on all problem related to the Macedonian Bektashi,nevertheless this research will contribute to the scholarship in this understudied field.