Sığırlarda kayıt tutulmasını sağlayan bir bilgisayar programının hazırlanması
Generating a computer program to record informations of cattle
- Tez No: 729533
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GALİP BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, sığırlara ait bilgilerin kaydedilmesine yönelik bir bilgisayar programı hazırlanmıştır. Bu amaçla“Borland C++ Builder”programlama dilinden yararlanılmıştır. Bu program sığırlara ait çeşitli kayıtların girilmesi için farklı formlar sunar. Sığırlara ait bilgiler“Paradox”veritabanı formatındaki veri dosyalarında tutulmaktadır. Hazırlanan programla, süt sığırlarına ait süt ve döl verim özellikleri ile vücut gelişimini izlemeye ilişkin veriler depolanırken, aynı zamanda süt ve döl verim özelliklerine ilişkin çeşitli parametrelerde hesaplanır (laktasyon süt verimi, 305 günlük süt verimi, servis periyodu, gebelik süresi bu parametrelerden bazılarıdır). Ayrıca bu programla dişi hayvanlardaki kızgınlık olgusunun takibi de sağlanmaktadır. Mevcut programa bir kısım sığır ırklarını tanıtıcı bir veritabanı da eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a computer program was generated to record informations of cattle. For this purpose,“Borland C++ Builder”programming language was used. This program presents different forms to record informations of cattle. Informations of cattle are saved in data files. The data files are in“Paradox”format. This program records various informations such milk yield, reproductive traits, the development of body. Besides, this program calculates various parameters about milk yield and reproductive traits (Lactation milk yield, 305 days milk yield, service period, pregnancy length are some of these parameters). This program allows to follow the heat in female animals. In addition, the program containes a database about cattle breeds.