112 çalışanlarında Travma Sonrası Stres Bozukluğu görülme sıklığı ve ilişkili faktörler
The prevalence of Post Traumatic Stress Disorder and associated factors in emergency workers
  1. Tez No: 729550
  2. Yazar: ÖZGE ÇELEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Psychology, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Travma ve Afet Çalışmaları Uygulamalı Ruh Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada İstanbul örneğinde acil yardım çalışanlarında post travmatik stres bozukluğu sıklığı ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneğini İstanbul ilinde 112 Acil Sağlık Hizmetlerinde çalışan ve araştırmaya gönüllü olarak katılan 18-65 yaş aralığında bulunan 440 sağlık çalışanı oluşturmuştur. Kesitsel tipteki bu çalışmanın verisi pandemi dönemine rastlaması nedeniyle online ve yüzyüze toplanmıştır. Araştırmada“Kişisel Bilgi Formu', ”Yaşam Olayları Kontrol Listesi“ ve ”Travma Sonrası Stres Bozukluğu Kontrol Formu" kullanılmıştır. Veri girişi ve analizler SPSS 25.0 istatistik programı ile yapılmıştır. Katılımcıların %49.5'i kadın ve yaş ortalaması 29.9±7.34'dür. Katılımcıların %59.8'inde Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB) varlığı saptanmıştır. 112 Acil sağlık çalışanlarının %63.9'u fiziksel şiddete, %85.5'i sözel şiddete ve %21'i cinsel şiddete uğradığını bildirmiştir. Şiddete maruz kalanların %34.1'i herhangi bir destek almadığını, %43.9'u ise meslektaşlarından destek aldığını belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the prevalance of post-traumatic stress disorder and related factors in emergency workers in the sample of Istanbul. 440 healthcare professionals, aged between 18-65, working in 112 Emergency Health Services in Istanbul and participated in this research. In this cross-sectional study, date were collected online and face-to-face due to coinciding with the pandemic period.“Personal Information Form”,“Life Events Checklist”and“Post Traumatic Stress Disorder Control Form”were used for data collection. Data entry and analysis were done with SPSS 25.0 statistical program. 49.5% of the participants were female and the mean age was 29.9±7.34. The prevalence of Post Traumatic Stress Disorder (PTSD) was 59.8%. Of them 63.9% of 112 emergency health workers reported that they were exposured physical violence, 85.5% were psychological violence and 21% were sexual violence. 34.1% of the victims of violence stated that they did not receive any support, and 43.9% stated that they received support from their colleagues.