'Yetişkinler için 'frekansa spesifik işitsel dikkat test' geliştirilmesi'
Developing 'frequency specific auditory attention test' for adults
  1. Tez No: 729558
  2. Yazar: SÜMEYYE ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİYE ÖZLEM KONUKSEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
İşitme performansına katkı sağlayan işitsel dikkat konuşmanın anlaşılmasında büyük önem taşımaktadır. Uyaranın frekans özellikleri, gürültü varlığı gibi koşullar kişilerin işitsel dikkat performansını etkilemektedir. Çalışmanın amacı günlük hayatta maruz kalınan konuşma uyaranı kullanılarak dikkatin işitsel performans katkısını değerlendirmek üzere çalışma kapsamında Frekansa Spesifik İşitsel Dikkat Testi'nin geliştirilmesidir. Listeleri oluşturmak için 300 tek heceli kelime seçilerek fonem özelliklerine göre Alçak Frekans, Orta Frekans ve Yüksek Frekans Listeleri için olası kelimeler olarak gruplandırılmıştır. Ses kayıtları alınan olası kelimeler spektogram görüntü uyumlarına göre bulundukları listeler kontrol edilmiştir. Alçak frekans listesi için alçak geçiren, orta frekans listesi için bandpass ve yüksek frekans listesi için yüksek geçiren filtre ile filtrelenerek anlaşılırlığı bozulmamış olan 40 kelime ve 2 hedef kelime seçilmiştir. Her liste için hedef kelimeler beşer kez rastgele tekrar edecek şekilde düzenlenmiştir. Kayıtlar saniyede 1 kelime sunulacak şekilde düzenlenmiş olup gürültü içeren listeler için gürültü SGO +10 dB olarak eklenmiştir. Toplamda her liste için 2 gürültü içermeyen ve 2 gürültü içeren toplam 4 liste oluşturulmuştur. Test 18-30 yaş aralığında (20 erkek, 20 kadın) normal işitmeye sahip 40 katılımcıya binaural olarak uygulanmıştır, her listeden önce hedef kelime katılımcıya bildirilerek ilgili kelimeyi duyunca butona basması istenmiştir. Puanlama hedef kelimeye verilen cevaplar +10 puan, hedef kelime dışındaki cevaplar -10 puan olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Auditory attention, which contributes to hearing performance, is of great importance in understanding speech. Conditions such as the frequency characteristics of the stimulus and the presence of noise affect the auditory attention performance of individuals. The aim of the study is to develop the Frequency-Specific Auditory Attention Test within the scope of the study to evaluate the contribution of attention to auditory performance by using the speech stimulus exposed in daily life. To create the lists, 300 monosyllabic words were selected and grouped as possible words for the Low Frequency, Medium Frequency and High Frequency Lists according to their phoneme properties. The lists of possible words from which sound recordings were taken were checked according to their spectrogram image harmony. Forty words and 2 target words were selected by filtering with a low pass filter for the low frequency list, bandpass for the medium frequency list, and a high pass filter for the high frequency list. The target words for each list were arranged to be repeated randomly five times. The recordings were arranged to be presented at 1 word per second, and the noise SNR was added as +10 dB for lists containing noise. In total, a total of 4 lists were created, 2 for each list without noise and 2 for each list. The test was applied binaural to 40 participants with normal hearing in the 18-30 age range (20 men, 20 women). Scoring was calculated as +10 points for the answers given to the target word, and -10 points for the answers other than the target word.