Hastanemizde takip edilen kronik hepatit B hastalarında yapılan karaciğer biyopsilerinde bakılmış olan fibrozis ve histolojik aktivite indeksi sonuçlarının, kan tetkiklerinde bakılmış olan non-invaziv inflamasyon belirteçleri ile retrospektif olarak karşılaştırılması
Retrospective comparison of fibrosis score, histological activity indexand inflammatory markers of chronic hepatitis B patients followed in our hospital
- Tez No: 729561
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ORAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Hepatit B virüsü bir DNA virüsüdür ve Hepadnaviridae ailesinde yer almaktadır. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre 2019 yılında 296 milyon kişi kronik hepatit B tanılıdır ve kronik HBV enfeksiyonu 820000 insanın ölümünden sorumludur. Bu enfeksiyonda karaciğer hasarı düzeyinin tespiti için günümüzde altın standart yöntem halen karaciğer biyopsisidir. Karaciğer biyopsisi en başta invaziv bir süreç olması, öznel değerlendirme sürecine sahip olması, eğitimli personel ile hastane yatışı gerektirmesi ve mali yük barındırması sebepleriyle alternatif bir yöntem arayışını gerekli kılmaktadır. Ek olarak biyopsinin ciddi komplikasyonları da olabilmektedir. Bu nedenlerle karaciğer fibrozisi ve histolojik aktivitesi değerlendirmesi için pratik, hızlı ve görece ucuz yöntemler araştırılmaktadır. Çalışmamızda, invaziv olmayan hemogram tetkikinden elde edilen NLO, PLO ve MPV inflamasyon parametrelerinin, kronik inflamatuar bir süreç olduğu iyi bilinen kronik HBV enfeksiyonunda karaciğer biyopsisi sonuçlarını öngörmede etkinliği araştırılmıştır. Bu amaçla hastanemizde kronik hepatit B enfeksiyonu ile takip edilen ve karaciğer biyopsisi yapılan 119 hastanın verileri retrospektif olarak analiz edilmiştir. Çalışmamız sonuçlarına göre düşük ve yüksek histolojik aktivite gruplarında yaş, NLO ve MPV benzer saptanırken“yüksek HAİ”grubunda“düşük HAİ”grubuna göre viral yük daha yüksek, PLO ortalaması daha düşük bulunmuştur (sırasıyla p değerleri = 0,219; 0,125; 0,135;
Özet (Çeviri)
Hepatitis B virus is a DNA virus and belongs to the Hepadnaviridae family. According to the World Health Organization, in 2019, 296 million people have been diagnosed with chronic hepatitis B infection and it is responsible for 820,000 deaths. Todate, in he gold Standard method of evaluation of liver damage in infected patients is stil liverbiopsy. Since it is an invasive procedure, has a subjective evaluation process, requires hospitalization with trained staff, and has a financial burden alternative methods are needed for the evealuation of liver damage. Additionally, serious complications of liver biopsy can be observed. Therefore, practical, rapid, and relatively inexpensive methods are being sought for the evaluation of liver fibrosis an dhistological activity. In our study, some inflammatory markers including NLR, PLR and MPV obtained from whole blood count analysis were used for estimation of liver damage in chronic hepatitis B patients , which is wellknownto be complicated with chrironic inflammation. For this purpose, the data of 119 patients, who have been followed up in our hospital with diagnosis of chronic hepatitis B infection and underwent liver biopsy, were analyzed retrospectively. According to our results, age, NLR and MPV were foundto be similar in the low and high histological activity groups, while the viralload was higher and the mean PLR was lower in the“high HAI”group compared to the“low HAI”group (respectively pvalues =0,219; 0,125; 0,135;