Cari açığın sürdürülebilirliği: Kosova örneği
  1. Tez No: 729599
  2. Yazar: BLİRİND DANJOLLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANER EKİZCELEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Küreselleşme süreci ile beraber gelen serbest sermaye dolaşımı ülkelerin ekonomik dinamiklerinin yeniden tasarlanma gerekliliğini doğurmuştur. Ülkelerin dış ticaret, sermaye akımları ve para transferleri sonucunda inşa ettikleri ekonomik yapılarına bağlı olarak cari fazla veya cari açık vermektedirler. Cari fazla veren ülkeler için sürdürülebilir bir ekonomi inşa etmek daha kolay iken, cari açık veren ülkeler için daha zor olmaktadır ve dolayısıyla farklı yaklaşımlar gerektirmektedir. Kosova, ekonomisi hakkında detaylı verileri 2008 bağımsızlığından sonra kayıt altında tutmaya başlamıştır. Yeni kurulan cumhuriyet, savaşta yıkılan ekonomisini baştan inşa etmektedir. Bu süreç boyunca devamlı cari açık vererek, araştırmacıların ülke ekonomisi ve cari açığı sürdürülebilirliği ile ilgili dikkatini çekmektedir. Bu çalışmada Kosova cari açığın sürdürülebilirliği araştırılmaktadır. Teorik bir çalışma olup, ülke ekonomisini tanımlayan kalemleri farklı açılardan değerlendirmektedir. Çalışmadaki veriler 2010-2020 yıllarını kapsamaktadır ve Dünya Bankası, Kosova Merkez Bankası ve Kosova İstatistik Ajansından temin edilmişledir. Literatürde Kosova cari açığın sürdürülebilirliğini on yıllık süreç içerisinde tüm kritik kalemlerini kapsayarak inceleyen ilk araştırma olma özelliği nedeniyle önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The free circulation of capital that comes with the globalization process has brough up the necessity to redesign of the economic dynamics of the countries. As a result of foreign trade, capital flows and money transfers, countries generate current account surplus or current account deficit depending on their economic structures. While it is easier to build a sustainable economy for countries with current account surplus, it is more difficult for countries with current account deficit and therefore requires different approaches. Kosovo started to record detailed data on its economy after its 2008 independence. The newly established republic is rebuilding its economy, which was destroyed in the war. By constantly giving current account deficit throughout this process, it draws the attention of researchers about the country's economy and the sustainability of the current account deficit. In this study, the sustainability of the current account deficit is investigated for the economy of Kosovo. It is a theoretical study and evaluates the parameters that define the country's economy from different perspectives. The data in the study covers the years 2010-2020 and were obtained from the World Bank, the Central Bank of Kosovo and the Kosovo Agency of Statistics. It is important because it is the first study in the literature to examine the sustainability of the current account deficit in Kosovo by covering all critical parameters in a ten-year period.