Elektif sezaryen operasyonlarında ultrasonografi eşliğinde erektör spina düzlem bloğu ve transversus abdominis düzlem bloğu yöntemlerinin postoperatif analjezi üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the ultrasound guided effects of the erector spina plane block and transversus abdominis plane block methods on postoperative analgesia in elective cesarean operations
- Tez No: 729600
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KENAN EROL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Giriş ve Amaç: Sezaryen operasyonlarında etkili postoperatif analjezi yönetimi erken iyileşmeyi ve annenin yenidoğan çocuğu ile daha erken iletişim kurmasını sağlamaktadır. Yeterli analjezi sağlamak ve yüksek doz opiod kullanımına bağlı yan etkileri önlemek için multimodal yaklaşım tercih edilmektedir. Bu çalışmada erektör spina düzlem (ESP) bloğu ile transvers abdominis düzlem (TAP) bloğunun elektif sezaryen operasyonlarında postoperatif analjezi üzerine etkinliğini ve hasta memnuniyetini karşılaştırdık. Metod: Bu çalışma için, Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurulu'nun 15/02/2021 tarihli 2021.04/17 sayılı etik kurul onayı alındı. Bu çalışmaya, elektif şartlarda spinal anestezi altında sezaryen operasyonu olacak, ASA II, 18-45 yaş arası toplam 90 çalışmayı kabul eden gebe dahil edildi. Hastalara spinal anestezi bupivakain kullanılarak yapıldı. Operasyon bitiminde hastalar kapalı zarf tekniği ile TAP grubu, ESP grubu ve kontrol grubu olarak rastgele 3 gruba ayrıldı. TAP grubuna 20 mL %0,25 bupivakain ve %0,5 lidokain ile ultrason eşliğinde bilateral TAP bloğu, RK grubuna 20 mL %0,25 bupivakain ve %0,5 lidokain ile ultrason eşliğinde bilateral ESP bloğu yapıldı, kontrol grubuna ise blok yapılmadı. Bütün hastalara derlenme ünitesinde tramadol içeren intravenöz hasta kontrollü analjezi (HKA) cihazı bağlandı. Postoperatif ilk 24 saat boyunca Vizüel Analog Skala (VAS) ağrı skorları, HKA'de ilk analjezik uygulama zamanı, toplam tüketilen tramadol miktarı, komplikasyonlar, cerrah ve hasta memnuniyeti kaydedildi. İstatistiksel analizler için NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) programı kullanıldı. Bulgular: Hastaların demografik verilerinde, intraoperatif ve postoperatif vital bulgularının takiplerinde istatistiksel anlamlı fark izlenmedi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Effective postoperative analgesia management in cesarean section operations provides early recovery and earlier communication of the mother with her newborn child. A multimodal approach is preferred to provide adequate analgesia and to prevent side effects associated with high-dose opiod use. In this study, we compared the efficacy of erector spina plane (ESP) block and transverse abdominis plane (TAP) block on postoperative analgesia in elective cesarean section operations and patient satisfaction. Methods: Ethics committee approval dated 15/02/2021 and numbered 2021.04/17 of Harran University Faculty of Medicine Ethics Committee was received for this study. A total of 90 pregnant women between the ages of 18-45, ASA II, who will undergo cesarean section under spinal anesthesia under elective conditions, were included in this study. Spinal anesthesia was performed using bupivacaine. At the end of the operation, the patients were randomly divided into 3 groups as TAP group, ESP group and control group using the closed envelope technique. The TAP group underwent ultrasound guided bilateral TAP block with 20 mL of 0.25% bupivacaine and 0.5% lidocaine, and the RK group underwent ultrasound-guided bilateral ESP block with 20 mL of 0.25% bupivacaine and 0.5% lidocaine, while the control group did not receive any blockage. Intravenous patient-controlled analgesia (PCA) device containing tramadol was connected to all patients in the recovery unit. Visual Analogue Scale (VAS) pain scores, first analgesic administration time in PCA, total amount of tramadol consumed, complications, surgeon and patient satisfaction were recorded during the first 24 hours postoperatively. NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) program was used for statistical analysis. Findings: No statistically significant difference was observed in the demographic data of the patients, and in the follow-up of intraoperative and postoperative vital signs.