Alkol bağımlılarında plazma nosiseptin düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of plasma nociseptin levels in alcohol addictives
- Tez No: 729606
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAN ÇALIYURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Alkol bağımlılığı çok fazla bileşen içeren, kronikleşen ve devam eden bir mental bozukluktur. Alkol bağımlılığı, kişinin biyopsikososyal yönden sağlığını kötü etkilenmesi durumunda bile kronik olarak devam eden bağımlılığı içermektedir. Nosiseptin opioidlerin peptitleriyle benzer yapıdadır. Ancak opioidlerin bağlandığı reseptörlere bağlanmaz. Nosiseptin ve sisteminin ağrıyı modüle etmekle ilgili işlevi vardır. Alkol kullanımında nosiseptin düzeyleri etkilenmektedir. Araştırmamıza, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıklarına başvuran Mental Bozuklukların Tanısal ve Sayımsal El Kitabı- Beşinci Baskı tanı ölçütlerine göre orta ve ağır düzeyde alkol kullanım bozukluğu tanısı olan 35 olgu ve 35 kontrol grubu dahil edildi. Alkol kullanım Bozukluğu olan kişilerde Bağımlılık Profil İndeksi ölçeği kullanılarak bağımlılık şiddeti belirlendi. Çalışmamıza dahil edilen alkol kullanım bozukluğu olan kişilerin eğitim durumları lise ve altı, cinsiyet büyük bir kısmı erkek, yarısının çalışmadığı, ailede alkol kullanım bozukluğu olanların olgu grubunda daha fazla olduğu saptanmıştır. Alkol kullanım bozukluğu tanısı alan kişilerin nosiseptin düzeyi kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı olarak düşük saptandı. Nosiseptin düzeyleri ile diğer değişkenler arasında yapılan korelasyon analizinde anlamlı bir ilişki görülmedi. Bu araştırmanın sonucunda alkol kullanım bozukluğu olan bireylerin kan nosiseptin düzeylerinin düşük olduğunun bulunması önemli bir açılım getirecektir. Bu perspektif ile alkol kullanım bozuklukları ve ilgili bağımlılıkların etiyolojisinin aydınlatılmasında önemli yeri olabilecektir. Diğer yandan bu hastaların izlenmesinde nosiseptin düzeylerinden faydalanılacaktır. Son olarak diğer bağımlılıklarla beraber alkol kullanım bozukluğu olanlarda dışarıdan nosiseptin kullanımının yeri olabileceği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Alcohol addiction is a chronic and ongoing mental disorder with many components. Alcohol dependence includes dependence that continues chronically even if the person's biopsychosocial health is adversely affected. Nociceptin is similar in structure to the peptides of opioids. However, they do not bind to the receptors to which opioids bind. Nociceptin and its system have a function in modulating pain. Nociceptin levels are affected by alcohol use. Our study included 35 cases and 35 control groups who were diagnosed with moderate and severe alcohol use disorder according to the diagnostic criteria of the Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders - Fifth Edition, who applied to Trakya University Faculty of Medicine Mental Health and Diseases. Addiction severity was determined by using the Addiction Profile Index scale in people with alcohol use disorder. It was determined that the education level of the people with alcohol use disorder included in our study was high school and below, the gender was mostly male, half of them were not working, and those with a family history of alcohol use disorder were more common in the case group. The nociceptin level of people diagnosed with alcohol use disorder was found to be statistically significantly lower than the control group. No significant correlation was found in the correlation analysis between nociceptin levels and other variables. As a result of this research, finding that individuals with alcohol use disorder have low blood nociceptin levels will bring an important insight. With this perspective, it may have an important place in elucidating the etiology of alcohol use disorders and related addictions. On the other hand, nociceptin levels will be used in the follow-up of these patients. Finally, it is understood that external use of nociceptin may have a place in those with alcohol use disorder along with other addictions.