Creeping fat bulgusu Crohn hastalığının prognozu hakkında bilgi verir mi?
Does creeping fat sign inform about the prognosis of Crohn's disease?
  1. Tez No: 729650
  2. Yazar: NAİME DEMİRAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖYKÜ TAYFUR YÜREKLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Amaç: Crohn hastalarında Bilgisayarlı Tomografi(BT) ile değerlendirilen Creeping Fat bulgusunun hastalığın prognozunu öngörmede bir belirteç olup olamayacağının incelenmesidir. Materyal ve Yöntem: Çalışmaya 18 şubat 2019 ile 31 eylül 2021 tarihleri arasında Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi -Ankara Şehir Hastanesi İç hastalıkları ve Gastroenteroloji kliniklerine başvuran klinik, endoskopik ve histolojık olarak Crohn tanısı almış ve farklı nedenlerle BT çekilmiş 18 -70 yaş arası toplamda 128 Crohn hastası alındı.Görüntü kalitesi yetersiz olan 14 hasta çalışma dışı bırakıldı.18 yaşından küçükler, verilerine ulaşılamayanlar, gebe, gastrointestinal sistem malignitesi olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi.Hastalar 3 grup halinde (31 kişi opere, 39 kişi non-opere darlıklı ve 44 kişi darlıksız) retrospektif olarak incelendi.Bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilen Creeping Fat indexi, Creeping Fat dansitesi ve visseral-subkutan yağ bulgularının yanısıra klinik laboratuar ve demografik bulgular diğer gruplarla karşılaştırıldı. Bulgular: Araştırma popülasyonu 50 kadın (%43,9) ve 64 (%56,1) erkek olmak üzere 114 hastadan oluştu.Opere, non-opere darlıklı ve darlıksız hastalar önce 3 ayrı kategoride ve opere+darlıklı grup birleştirilerek darlıklı/darlıksız olarak 2 grup halinde ayrı olarak incelendi.İleokolonik tutulum oranı darlıklı olanlarda daha yüksek iken (%67,1 vs %36,4; p=0,001), ileal tutulum oranı darlıksız olanlarda daha yüksekti (%32,9 vs %59,1; p=0,001).
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to examine whether the Creeping Fat sign identified by Computed Tomography(CT) in Crohn's patients can be a marker in predicting the prognosis of the disease. Materials and Methods: A total of 128 patients aged 18-70 years, who applied to Ankara Yıldırım Beyazıt University-Ankara City Hospital Internal Medicine and Gastroenterology clinics between February 18, 2019 and September 31, 2021, were diagnosed with Crohn's disease clinically, endoscopically and histologically and had CT scans for different reasons, participated in the study. 14 patients with insufficient image quality were excluded from the study. Patients younger than 18 years of age, patients with unavailable data, pregnant women and patients with gastrointestinal system malignancy were not included in the study. The patients were analyzed retrospectively in three groups (31 operated, 39 non-operated with stenosis and 44 without stenosis). Creeping Fat index, Creeping Fat density and visceral-subcutaneous fat findings evaluated by computed tomography, as well as clinical laboratory and demographic findings were compared with other groups. Results: The research population consisted of 114 patients, 50 females (43.9%) and 64 (56.1%) males. Operated, non-operated stenosis and non-stenosis patients were first examined in three different categories, and the operated + stenosis groups were combined and two groups were examined separately as with or without stenosis. While the rate of ileocolonic involvement was higher in those with stenosis (67.1% vs. 36.4%; p=0.001), the rate of ileal involvement was higher in those without stenosis (32.9% vs. 59.1%; p=0.001). Median disease duration (5 vs. 3; p=0.020), penetrating disease behavior (52.4% vs.