Allerjik rinitli çocuklarda çevresel sigara dumanı maruziyetinin nazal etkileri
Nasal effects of environmental tobacco smoke exposure in children with allergic rhinitis
- Tez No: 729649
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGE YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Allergy and Immunology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
GİRİŞ ve AMAÇ: Sigara dumanına maruz kalmak allerjen sensitizasyonunu ve allerjik hastalığın şiddetini arttırır. Miyeloperoksidaz (MPO) enzimi, nazal mukozadaki nötrofil aktivasyonunun göstergesidir. Solunum epitel hücresi proteini clara cell-16 (CC-16), epitel hücrelerinde anti-enflamatuar ve sitoprotektif aktiviteye sahiptir. Litaratürde bu iki biyobelirtecin çevresel sigara dumanı (ÇSD) maruziyeti olan AR'li bireylerdeki durumunun incelendiği çalışmalara rastlanmamıştır. Bu çalışma ile amacımız ÇSD maruziyetinin AR'nin burun mukozasında meydana getirdiği değişikliği göstermek ve AR semptomları üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. YÖNTEM: Çalışmaya CBÜ Çocuk Alerji İmmünoloji Polikliniğine 2020 Ağustos-2021 Ağustos tarihleri arasında başvuran, 5-16 yaşları arasında allerjik rinit tanısı ile takip edilmekte olan 204 hasta dahil edildi. Başvuru anında hasta verileri kaydedildi. AR semptomları total 5 semptom skoru (T5SS) skorlama sistemine göre değerlendirildi. Aynı gün içinde CC16 ve MPO düzeyi değerlendirmek üzere nazal lavaj örneği, kotinin düzeyi değerlendirmek üzere idrar örneği toplandı. İstatistiksel veri analizi için SPSS.15 programı kullanıldı. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen 204 hastanın 139 (%68.1)'u erkek, 65 (%31.9)'i kız idi. Yaş ortalaması 11 ± 3.6 yıl bulundu. Hastaların %26'sında ÇSD maruziyeti saptandı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND PURPOSE: Exposure to environmental tobacco smoke (ETS) increases allergen sensitization and the severity of allergic disease. Myeloperoxidase enzyme (MPO) is a marker of neutrophil activation in nasal mucosa. Respiratory epithelial cell protein clara cell-16 (CC-16) has anti-inflammatory and cytoprotective activity for epithelial cells. In the literature, there are no studies examining these two biomarkers in individuals with AR who are exposed to ETS. Our aim with this study is to show the change caused by ETS exposure in the nasal mucosa of AR, and to reveal its effect on AR symptoms. MATERIAL/METHOD: The study was conducted between August 2020 and August 2021 with 204 patients, aged 5-16 years, who applied to Pediatric Allergy Immunology Policlinic of Manisa Celal Bayar University Faculty of Medicine between August 2020 and August 2021, and were followed up with the diagnosis of allergic rhinitis. Patient data were recorded at the time of admission. AR symptoms were evaluated according to the total 5-symptom score (T5SS). Nasal lavage sample was collected to evaluate CC16 and MPO level and urine sample was collected to evaluate cotinine level on the same day. SPSS.15 program was used for statistical data analysis. RESULTS: Of the 204 patients included in the study, 139 (68.1%) were male and 65 (31.9%) were female. The mean age of the patients was 11 ± 3.6 years. ETS exposure was detected in 26% of the patients.