Jelatin hidrojellerin kontrollü gübre serbestleşmesi ve mikrobiyal gübre sistemlerinde etkinliklerinin incelenmesi
The gelatin hydrogels controlled fertlizer releasing and exanination of their activities in microbial fertilizer systems
- Tez No: 729651
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHLİKA PULAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Sunulan çalışmada bir seri jelâtin hidrojel sentezlenerek kontrollü gübre serbestleştiren ve azot üreten mikrobiyal sistemlerin üretilmesi ve etkinliğinin araştırılması hedeflendi. Bu amaç doğrultusunda farklı oranlarda glutaraldehit (GA) çapraz bağlayıcısı ve jelâtin kullanılarak hazırlanan hidrojellerin jelleşme yüzdeleri, şişme/bozunma davranışları incelendi. Çapraz bağlayıcı miktarının artmasıyla jelleşme yüzdelerinin arttığı belirlendi. Tüm hidrojellerin şişme değerlerinin zamanla arttığı ve yaklaşık 48 saat sonra dengeye ulaştığı gözlendi. Çapraz bağlayıcı miktarının artması ile şişme değerlerinin azaldığı saptandı. 30ºC'de ve pH=7,4'de en çok şişen hidrojelin J-3, en az şişenin ise J-2 hidrojeli olduğu bulundu. Sıcaklık artışıyla şişme değerlerinin arttığı ve 40ºC'de en yüksek değerine ulaştığı belirlendi. Hidrojellerin düşük pH değerlerinde çok şiştiği, pH arttıkça şişme değerlerinin düştüğü ve pH=5,0'den sonra şişme değerlerinin yeniden yükseldiği saptandı. Hidrojellerin bozunma davranışları 37ºC'de ve pH=7,4'de incelendi ve jelleşme yüzdesi en düşük olan J-3 hidrojelinin 34 günde, jelleşme yüzdesi en fazla olan J-2 hidrojelinin ise yaklaşık olarak 60 günde tamamen bozunduğu gözlendi.Jelâtin hidrojellerin tarımsal uygulamaları üç farklı aşamada incelendi. İlk aşamada hidrojellere mono amonyum fosfat (MAP), ikinci aşamada amonyum nitrat (AN) yüklenerek salım çalışmaları yürütüldü. Farklı hidrojeller için MAP salımının 38 ile 55 saat, AN salımının ise 36 ile 50 saat arasında tamamlandığı saptandı. Tarımsal uygulama çalışmasının üçüncü aşamasında, seçilen bir jelatin hidrojele nitrat üretiminde etkin bir bakteri olan Pseudomonas aeruginosa-78 bakterisi yerleştrildi. Hazırlanan bu hidrojel sistemin nitrat üretim verimleri ve raf ömürleri incelendi. Hidrojel içerisine yerleştirilen bakterilerin mikrobiyal gübre olarak işlev gördükleri ve etkinliklerini 14 gün süreyle koruyabildikleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
In the presented study, it is aimed to research the effectiveness of releasing controlled fertilizer and nitrogen producing microbial sytems by synthesizing a serial of gelatin hydrogel. To fulfill this aim, the gelatin percentages, swelling/decomposition behaviors of hiydrogels that were prepared by using diffirent rates glutaraldehyde (GA) cross linking and gelatin are examined. It was determined that the gelatin percentages increased when the amount of cross linking was increased. It was observed that the swelling values of all hydrogels were risen throughout the time but after 48 hours they reached their balance. It was found out that when the cross-linking amount increased, the swelling values decreased. It was seen that at 30ºC and pH=7,4 the most swollen hydrogel was J-3, the least swollen one was J-2. With the increase in heat, the swelling values heightened and they reached their highest values at 40ºC. The hydrogels bulged very much at low pH values, when pH increased the swelling values dropped and after pH=5,0 the swelling values decreased again. The decomposition behaviors of hiydrogels were examined at 37ºC and pH=7,4. The lowest gelation percentage of J-3 hydrogel decomposed in 34 days, the highest gelation percentage of J-2 hydrogel decomposed in almost 60 days.The gelatin hydrogels agricultural applications were examined in three stages. In the first stage mono-ammonium phosphate (MAP), in the second stage ammonium nitrate (AN) hydrogels were loaded to hydrogels. For different hydrogels, it was found out that the MAP release completed between 38 and 55 hours, and the AN release completed between 36 and 50 hours. At the third stage of the agricultural application study a Pseudomonas aeruginosa-78 bacterial which is an efficient bacterial in the hydrogel nitrate production was placed in a chosen gelatin hydrogel. This prepared hydrogel system nitrate production yields and their shelf-lives were examined. It was determined that the bacterials placed in hydrogel functioned as mycrobial fertilizer and kept their effectiveness for 14 days.