Çorum Hasan Paşa İl Halk Kütüphanesi'nde bulunan tefsirle alakalı el yazması eserler
Manuscri̇pts related to exegesi̇s found in Çorum Hasan Paşa Library
  1. Tez No: 729652
  2. Yazar: MUHAMMED FATİH KELLERBAĞI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ BİNOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, El Sanatları, Religion, Crafts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Yazma eserler ilmî ve kültürel birikimin bize ulaşmasında başat rol oynar. Bundan hareketle bu çalışmada Kur'an-ı Kerim'i anlamamıza vesile olan tefsir alanına dair Hasan Paşa İl Halk Kütüphanesi'nde bulunan yazma eserler konu edilmiştir. Çalışmayla konu edilen yazma eserlerin bir düzen içerisinde tespit ve tahlilinin yapılması amaçlanmaktadır. Birinci bölümde yazının ve yazma eserlerin önemine değinilmiş, Hasan Paşa İl Halk Kütüphanesi'nin tarihçesi verilmiştir. İkinci bölümde ise zikredilen kütüphanede bulunan tefsire dair yazma eserlerin tespiti ve kısaca tanıtımı yapılmıştır. Ayrıca eserin müellifinin bulunup bulunmaması, tefsir alanına ait olup olmaması konu edilmiştir.Son bölümde ise yazma eserler ve müellifleri hakkında bilgiler verilmiş ve değerlendirmeler yapılmıştır. Netice itibariyle tespit edilen eserlerle ilgili bilgi yanlışları düzeltilmeye ve belli bir kütüphane özelindeki tefsire dair yazma eserler hakkında toplu bilgilere ulaşılabilecek bir veri oluşturulmaya çalışılmıştır. 2022, XV+91 ANAHTAR KELİMELER:Tefsir, Yazma eser,Hasan Paşa, Kütüphane
Özet (Çeviri)
Manuscripts play a leading role in reaching us of scientific and cultural accumulation. From this point of view, in this study, manuscripts in Hasan Pasha Provincial Public Library about the field of tafsir, which are instrumental in our understanding of the Qur'an, are discussed. It is aimed to determine and analyze the manuscripts that are the subject of the study in an order. In addition, this thesis will be a preliminary preparation for the special studies to be made on the identified manuscripts. In the first chapter, the importance of writing and manuscripts is mentioned, and the history of Hasan Pasha Provincial Public Library is given. In the second part, the manuscripts related to the tafsir in the mentioned library were identified and briefly introduced. In addition, the existence of the author of the work and whether it belongs to the field of tafsir are discussed. In the last part, information about the manuscripts and their authors was given and evaluations were made. As a result, it has been tried to correct the information errors about the identified works and to create a data that can reach collective information about the manuscripts related to the commentary specific to a certain library. 2022, XV+91 KEYWORDS:Tafsir, Manuscript, Hasan Pasha, Library