Çocuk yoğun bakım ünitesine yatan hastaların sıvı durumlarının vena kava inferior çapı ölçülerek değerlendirilmesi
Evaluation of the liquid conditions of patients hospitalized in pediatric intensive care unit by measuring the vena cave inferior diameter
  1. Tez No: 729661
  2. Yazar: AYŞE MELİKE ADAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERTUĞ ARSLANKÖYLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Yoğun Bakım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Çocuk yoğun bakım ünitesine (ÇYBÜ) yatan hastaların uygun şekilde tedavi edilebilmeleri için vücut sıvı durumlarının değerlendirilmesi gerekmektedir. Özellikle intravasküler sıvı kayıpları erken müdahale edilmez ise akut ve hızlı ilerleyen tablolara yol açarak ölümle sonuçlanabilmektedir. Öte yandan fazladan yapılan sıvı tedavisi de bazıları hayati olabilen sonuçlar doğurabilmektedir. Klinik deneyimler hastaların sıvı durumunu belirlemek ve uygun tedaviyi düzenlemekte fizik muayene ve biyokimyasal parametreler dışında birtakım hemodinamik monitörizasyon ve görüntüleme yöntemlerine ihtiyaç olduğunu ortaya koymuştur1. Bu yöntemlerden sık kullanılanlarının (santral venöz basınç ölçümü gibi) uygulanma zorluğu, hızlı olmaması, invaziv olması ve ciddi komplikasyonlara yol açabilecek olması yüzünden son dönemde durumu ağır olan hastalarda kullanımı daha kolay, noninvaziv ve daha az komplikasyon riski olan yöntemlere ihtiyaç duyulmuştur. Yatak başı ultrasonografi ile vena kava inferior (VKİ) çapı ölçümü de bu yöntemlerden biridir. VKİ çapının solunumsal değişkenliğinden faydalanılarak inspriyum sonu ve ekspriyum sonunda VKİ çapı ölçülüp, kollapsibilite (cIVC) ve distansibilite (dIVC) indeksleri hesaplanarak hastaların sıvı durumu hakkında fikir sahibi olunabilir2. Bu çalışmada Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesine yatırılan hastaların sıvı durumlarını öngörebilmek için VKİ çapları ölçülmüş ve kollapsibilite veya distansibiliteleri hesaplanmıştır. Ayrıca hastaların fizik muayene bulguları, biyokimyasal belirteçler ve perfüzyon indeksleri (Pİ) ile pleth variabilite indeksleri (PVİ) değerlendirilmiştir. Çalışmaya 1 ay ile 18 yaş arasında toplam 62 hasta dahil edilmiştir. Elde edilen sonuçların analizleri sonucunda; tansiyonu yaşa göre düşük olan, kapiller dolum zamanı uzamış olan hastalardaki laktat düzeyi yüksek olduğu ve laktat düzeyi yüksek olan ya da Pİ ve PVİ ölçümleri düşük olan hastalarda cIVC değerinin daha yüksek olduğu sonucuna vardık. Sonuçlar birarada değerlendirildiğinde spontan soluyan hastalarda cIVC'nin yüksek olması intravasküler sıvı kaybı ile ilişkilendirilebilir. Mekanik ventilatör desteği alan hastalarla ilgili yorum yapabilmek için daha çok sayıda hastaya ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In order for patients hospitalized in the pediatric intensive care unit (PICU) to be treated appropriately, their body fluid status should be evaluated. Especially if intravascular fluid losses are not intervened early, they can lead to acute and rapidly progressing pictures and result in death. On the other hand, extra fluid therapy can have consequences, some of which can be vital. Clinical experience has revealed that there is a need for some hemodynamic monitoring and imaging methods other than physical examination and biochemical parameters to determine the fluid status of the patients and to arrange the appropriate treatment1. Due to the difficulties in applying of these methods (such as central venous pressure measurement), not being fast, being invasive and may lead to serious complications, more easy to use, noninvasive and less complicated methods have been needed recently in patients with severe conditions. Measurement of vena cava inferior (BMI) diameter by bedside ultrasonography is one of these methods. By utilizing the respiratory variability of the BMI diameter, the BMI diameter at the end of insprium and expiration can be measured, and the collapsibility (cIVC) and distensibility (dIVC) indices can be calculated to have an idea about the fluid status of the patients2. In this study, VCI diameters of patients hospitalized in Mersin University Medical Faculty Hospital Pediatric Intensive Care Unit were measured and their collapsibility or distensibility was calculated to predict their fluid status. In addition, physical examination findings, biochemical markers, perfusion index (PI) and pleth variability index (PVI) of the patients were evaluated. A total of 62 patients between 1 month and 18 years of age were included in the study.Analyzes of the results obtained; we concluded that patients with low blood pressure for age, with prolonged capillary refill time had higher lactate levels and higher cIVC values with higher lactate levels or lower PI and PVI measurements. If the result is evaluated together, high spontaneous breathing cIVC may be associated with intravascular fluid loss. More patients are needed to comment on patients receiving mechanical ventilator support.